Denizcinin anasayfası

48 yaşındaki Delphin son yolculuğuna çıkıyor

Bir dönem ETStur'a da hizmet veren yolcu gemisi Delphin Aliağa'ya satıldı.

Finlandiya’nın Turku kentindeki Wärtsilä tersanesinde Byelorussiya adıyla arabalı vapuru olarak inşa edilen ve 15 Ocak 1975’te Black Sea Shipping Co.  tarafından hizmete alınan Delphin’in son durağı Aliağa oldu. Son sahibinin Rijeka’daki Viktor Lenac Tersanesi’ne olan borçlarının kapatılması için 4 Mart’ta açık artırmaya çıkarılan gemi Aliağa’da bir geri dönüşüm tesisi tarafından satın alındı. Gemi, 1986’da yolcu gemisine dönüştürülmüştü.

1993’te Kazakistan II olarak yeniden adlandırılan ve 1996’dan itibaren de Alman pazarında şimdiki adı olan Delphin’e kavuşan gemi, 2014 Eylül ayına kadar Passat Cruises ile kruvaziyer gemisi olarak, 2016 yılında ise yine kısa bir süreliğine Türk kruvaziyer operatörü Etstur’a hizmet vermişti.

2015 yılında Hırvatistan’ın Rijeka kentindeki Victor Lenac Tersanesi’ne bağlanarak ABD donanması için otel gemisi olarak da hizmet veren Delphin, 2018 yılında Arjantinli Alteza Cruises’un kiralamaktan son anda vazgeçmesi üzerine ortada kaldı.

Beş kardeşten biriydi

Delphin, eski adı Belorussiya olan, Sovyet-Rus Karadeniz Denizcilik Şirketi tarafından “Belorussiya” veya “Gruziya” sınıfı olarak adlandırılarak inşa edilen beş gemiden biriydi. Delphin’in kardeşlerinden “Azerbaihzan” “Enchanted Capri” adıyla Meksika açıklanıda bir petrol sondaj platformuna otel gemisi olarak hizmet verirken, 2020’de hurdaya çıkarılmadan kısa süre önce, Ekim 2020’de Alvarado’da karaya oturdu ve kesilmeye başlandı.

İkisi kumarhane oldu

Delphin’in bir diğer kardeşi Kareliya, bir süre “Neptün” adıyla Hong Kong’ta kumarhane gemisi olarak kullanıldı ve 2021’de Hindistan Alang’da hurdaya çıkarıldı. 2008 yılına kadar “Island Adventure” adı altında Florida’da kumarhane gemisi olarak hizmet veren “Kazakistan” ise 2012 yılında yine Hindistan’ın Alang kentinde hurdaya çıkarıldı. Şu an “Salamis Filoxenia” adını taşıyan “Gruziya” ise, Şubat 2022’de Güney Kıbrıs Rum Kesimi merkezli Salamis Lines’ın faaliyetlerini durdurmasıyla Dubai’de Prime Spot Ship Trading adlı bir şirkete satıldı. Geminin geleceği şu an belirsiz.


Bunları da beğenebilirsin