Denizcinin anasayfası

AB’den Türkiye’ye dokuz sahil güvenlik botu

Damen ile Uluslararası Göç Örgütü arasında Türk Sahil Güvenlik'in kullanması için dokuz adet Sar 1906 inşa sözleşmesi imzalandı.

Hollandalı Damen şirketinin, geçen Temmuz ayında, Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından kullanılması için Uluslararası Göç Örgütü (IOM)  ile 9 adet Sar 1906 arama ve kurtarma botunu içeren sözleşme imzaladığı ortaya çıktı. Botların maliyeti Avrupa Birliği fonlarından karşılancak.

IOM’un Ankara temsilciliğinde düzenlenen törende anlaşmayı IOM’un Türkiye Temsilcisi Vladimer Gvilava ve Damen Türkiye’nin Satış Müdürü Boran Bekbulat imzaladı.

19 metrelik botlardan oluşan bu faz, 2016’da imzalanan ve yine Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı’na teslim edilen 6 botluk ilk fazın devamı.

Yeni fazın ilk iki botu 2020’nin yaz aylarında, kalan botlar ise devam eden 12 aylık sürede teslim edilecek. Botların özellikle denizde zorda kalan düzensiz göçmenlerin kurtarılması için kullanılacağı belirtiliyor.

Damen tarafından Hollanda Kraliyet Deniz Kurtarma Enstitüsü (KNRM) ile beraber geliştirilen SAR 1906’lar TU Delft ve De Vries Lentsch tarafından tasarlandı.

Türk Sahil Güvenliğin ihtiyacına göre botlarda yapılacak tasarım değişikliklerinde ise Türk dizay ofisi DzaynGate başrolde olacak.

33 knot hıza ulaşabilen botlar tam depo ile 300 mil mesafeyi kat edebilecek.

Botlar, Damen’in, 2013’ten beri 10 metrelik botlardan 80 metrelik RoRo’lara kadar 79 deniz aracı ürettiği, Antalya Serbest Bölge’de bulunan tersanesinde inşa edilecek.

Damen Antalya Tersane Müdürü Auke van der Zee, “İlk fazda SAR 1906 botların olabilecek en kısa sürede teslimi için sözümüzü tuttuk. Aynısını ikinci fazda da yapacağız” dedi.

Bu sözleşmeyi imzaladıkları için mutlu ve gururlu olduklarını belirten Damen Türkiye Satış Müdürü Boran Bekbulat ise, “İlk botları başarıyla tamamlamanın ardından ikincisinde de başarı hikayesi yazacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

Halen Türkiye sularında ilk fazda inşa edilen 6 adet KNRM 1905 Sahil Güvenlik botu görev yapıyor.


Bunları da beğenebilirsin