Denizcinin anasayfası

Ahmet Kaptan kendini feda etmiş

GLOBAL LAKE gemisinin tank temizliği sırasında üç denizcinin zehirlenerek hayatını kaybetmesinin ayrıntıları ortaya çıkıyor.

Liberya bayraklı Global Lake isimli tanker İspanya açıklarında seyir halindeyken gemide yapılan tank temizleme işlemi esnasında ikisi Türk üç mürettebat zehirlenerek hayatını kaybetmesinin ayrıntıları ortaya çıkıyor. Cartagena Limanı açıklarında ilerleyen geminin mürettebatı Mindia Gatenadze, güverte lostromosu Hasan Argındoğan, gemici Hüseyin Eryılmaz ve gemi kaptanı Ahmet Akdeniz (41) kontrolleri yapmak için tank bölümüne indi. Tank temizleme işlemi yapan mürettebat bir anda baygınlık geçirdi.

Kurtarmak için girdi

Tankerde çalışan mürettebatın zehirlendiğini farkeden, İTÜ Denizcilik Fakültesi Güverte 2004 mezunu Kapt. Ahmet Akdeniz hiç düşünmeden tankere girdi. Kurtarma esnasında Akdeniz de zehirlenerek hayatını kaybetti. Kapt. Akdeniz’in ağabeyi Hüseyin Akdeniz yaptığı açıklamada “Kardeşimin ölüm haberi bizi yıktı. İki gün sonra gelecekti. Yolunu gözlüyordu. Mürettebatını kurtarmak için tankere giriyor. Ancak başaramıyor. Çevresi tarafından çok sevilen biriydi. Bekardı. Dünya iyisi bir insandı” dedi.


Bunları da beğenebilirsin