Denizcinin anasayfası

Arslantürk : “kılavuzluk yönergesi İdareden detaylı ve profesyonel adım”

TKKD Yönetim Kurulu Başkanı Kapt. Muhammer Arslantürk, "Kılavuzluk hizmetleri emniyetine ilişkin yönerge”yi değerlendirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Denizcilik Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı Kılavuzluk Hizmetleri Emniyetine İlişkin Yönerge yayınlandı.

Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği (TKKD) Yönetim Kurulu Başkanı Kapt. Muhammer Arslantürk de yeni yönergeyi değerlendirdi.

Arslantürk şunları söyledi :

İdareden detaylı ve profesyonel adım

Kılavuz kaptanların gemilere biniş/inişleri sırasında meydana gelen ölümlü kazaların sayısında yaşanan dramatik artış neticesinde gündeme gelen mevzuat boşluğunu gidermek amacıyla vücuda getirilen “KILAVUZLUK HİZMETLERİ EMNİYETİNE İLİŞKİN YÖNERGE” 26.04.2024 tarihli ve 1871681 sayılı Bakanlık Makam Olur’u ile yayımlanmış ve 01/07/2024 tarihinde yürürlüğe girecektir.

Bu Yönerge ülkemizde bir ilk olup kılavuzluk hizmetlerinin emniyetini kılavuz kaptanların faaliyetleri özelinde ele alarak konuya dünya standartlarında bir yaklaşım getirerek; ülkemizde öncü kılavuzluk teşkilatları nezdinde uygulama alanı bulan mesleki uygulamalar, mevzuat haline getirilerek ülkemizdeki diğer kılavuzluk teşkilatlarının da yeknesak bir seviyeye çıkartılması amaçlandığı anlaşılmaktadır.

Kılavuz kaptanların çalışma şekillerinin detaylarını emniyet ve sürdürülebilirlik esasına dayanarak ele alan bu yönerge ile Denizcilik Genel Müdürlüğü’nün; kılavuz kaptanların mesleklerini, mesleklerinin doğasına daha uygun şekilde ifade edebilmeleri noktasında, yapıcı ve profesyonel tavrını açıkça ortaya koyduğu görülmektedir.”

Bu minvalde gösterilen ilgiye ve yapılan çalışma için Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Abdulkadir Uraloğlu, Bakan Yardımcımız Durmuş Ünüvar, Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan ve idaremizin tüm çalışanlarına teşekkür ediyoruz.


Bunları da beğenebilirsin