Denizcinin anasayfası

Bakanlıktan kılavuz kaptan transferine yasak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürü Okay Kılıç imzasıyla, yayımlanan yazıda, kılavuzluk ve römorkörcülük faaliyet lisansları ile hizmet izin belgeleri verilmesi süreci sona erene kadar kılavuzluk teşkilatları arasında kılavuz kaptan geçişine onay verilmeyeceği kaydedildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürü Okay Kılıç imzasıyla, 11 Şubat 2019’da yayınlanan yazıda şu ifadeler yer aldı :

“10.07.2018 tarihli ve 30474 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 479’uncu maddesinin 1. fıkrasının (k) bendi uyarınca Türk Kıyılarında faaliyet gösteren liman, iskele ve benzeri kıyı yapılarına yanaşacak gemiler ile Türk boğazlarını kullanacak gemilere verilecek kılavuzluk ve römorkaj hizmetlerine ilişkin usul ve esasları belirlemek, bu hizmetleri vermek veya verebilecekleri yetkilendirmek ve denetlemek Bakanlığımız görev ve yetkisindedir.

Türk kıyılarında faaliyet gösteren liman, iskele ve benzeri kıyı yapılarına yanaşacak gemiler ile Türk Boğazlarını kullanacak gemilere verilecek kılavuzluk hizmetleri kapsamında ihtiyaç duyulan kılavuz kaptan sayısı dikkate alındığında, aktif görev yapan kılavuz kaptan yeterliliğine sahip kişilerde bazı bölgelerde sıkıntı yaşanması muhtemeldir. Kılavuzluk teşkilatlarının bazı bölgelerde ihtiyaç fazlası kılavuz kaptan istihdam etmeleri, ülkemizdeki diğer kılavuzluk hizmet bölgelerinde zaafiyet oluşmasına, aynı zamanda ihtiyaç fazlası bölgelerde ise atıl kapasite oluşmasına yol açabilecektir.

Bu itibarla ilgi (a) Yönetmelik ve ilgi (b) Genelge kapsamında Kılavuzluk ve Römorkörcülük faaliyet lisansları ile hizmet izin belgeleri verilmesi tamamlanana kadar kılavuzluk teşkilatları arasında direkt veya dolaylı bir şekilde kılavuz kaptan geçişine onay verilmeyecektir.

Konuyla ilgili olarak liman başkanlıkları tarafından gerekli bilgilendirmelerin ilgililere yapılması hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim”


Bunları da beğenebilirsin