Denizcinin anasayfası

Balast suyuna basit ve güvenilir sistem

Norveç’te 1994 yılında kurulan Optimarin balast suyu arıtmak için basit ve güvenilir sistemler geliştirdiklerini açıkladı.

Optimarin Türkiye Satış Müdürü Ufuk Işıksal, Expomaritt Fuarı’nda yaptığı sunumda, Optimarin’in 27 yıldır balast suyu arıtmak için sistemler geliştirdiğini anlattı. Ana merkezi Norveç’te bulunan Optimarin’in 7 farklı ülkede faaliyet gösterdiğini ve bugüne kadar bin 300’den fazla gemiye hizmet verdiğini anlatan Ufuk Işıksal, sistemin İngiliz kraliyet donanması, Norveç donanması, İtalya donanmasında da kullanıldığını söyledi.

Gemiden yönetilebilir sistem

Optimarin’in amacının basit, gemideki mühendisler tarafından kolay anlaşılır ve kullanılabilir bir sistem yaratmak olduğunu belirten Ufuk Işıksal, “Uzaktan bağlantı ile gemideki sorunları uzaktan çözebiliyoruz. Gemide internet varsa balats operasyonlarını 7/24 takip edebiliyoruz. Sıkıntı varsa, gemi işletmecisiyle iletişime geçerek bilgi veriyoruz, uzaktan sisteme bağlanıp sıkıntıyı çözmeye çalışıyoruz. Gemi makine mühendisleri tarafından gemide kalibrasyon da mümkün. Gemide siz kalibrasyonlarınızı düzenli olarak yapabilirsiniz ve herhangi bir maliyeti yok bu işin” dedi.

Yüzde 100 nötralize

Balats operasyonunda mikroorganizmalar ve büyük parçacıkların filtre ile bertaraf edildiğini alatan Ufuk Işıksal, “Ultraviyole lambalar sayesinde de sistem nötralize edilerek balats tanklarına alınır. Balatsa geçen suyun yüzde 100 ıslahı sağlanarak deşarj edilir. Her bir lamba 167 metreküpe kadar ıslah sağlar. Her bir reaktörde tek bir lamba vardır. Ampul kestiğinde çalışmaya devam edebilen bir sistemimiz var ama ampulü değiştirmeniz toplamda 20 dakika.
Biz ortalama bin saat ömür veriyoruz ya da iki buçuk yıl ömür veriyoruz ultraviyole lambamıza. Bu bin saatte şu ana kadar ki gittiğim ziyaretlerde yüzde 90 armatöre bin saat iki buçuk sene içerisinde yetiyor zaten. İki buçuk sene sonra bizim periyodik bakımlarımız var.” dedi.

En hızlı teslimat bizde

Ufuk Işıksal Optimarin sisteminin avantajlarını da şöyle sıraladı:

“Ürünler Avrupa menşei olduğu için en hızlı teslimat ve esnek kurulum seçeneklerimiz var. Uygun maliyetli kurulum ve maksimum güç verimliliği ile operasyonel maliyetlerdeki en düşük bakım giderini vaat ediyoruz. Uzaktan bağlantı ile gemideki sorunların çözümü, gemide kalibrasyon imkanı, UV ampüllerde kendi kendine temizlik özelliğini sunuyoruz. Optimarin çok kısa sürede Türkiye’de de eğitim istasyonu kurmuş olacak.”


Bunları da beğenebilirsin