Denizcinin anasayfası

BEATE yangınına Med Marine de müdahale etti

Sinop'da Panama bayraklı “BEATE” isimli kuru yük gemisinde çıkan yangını söndürme çalışmalarına Med Marine römorkörü de destek verdi.

Sinop bölgesinin 5 mil açıklarında 20 Aralık’ta saat 21.00 civarında Panama bayraklı “BEATE” isimli kuru yük gemisinin yaşam mahallinde çıkan yangını söndürme çalışmalarına MED XXV römorkörü de katıldı.

Söz konusu gemide bulunan 17 personelden 16’sı Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarıldı, geminin Mısırlı kaptanı Hüsam Sabit’e ise hala ulaşılamadı.

Med Marine Samsun ve Sinop Liman Başkanlıklarından gelen bilgi ve talimat üzerine yazılan çağrıdan beş dakika sonra saat 23.30’da yangın söndürme çalışmalarına katılmak üzere Samsun Liman bölgesinde bulunan MED XXV römorkörünü gönderdi.

MED XXV römorkörü saat 05.30’da yangın bölgesine intikal etti ve söndürme çalışmalarına başladı, Yaşam mahallindeki yangın 07.00 sularında söndürüldü.

Soğutma çalışmaları 22 Aralık saat 08.00’a kadar devam etti. Soğutma çalışmasının tamamlamasının ardından BEATE, Samsun Liman Başkanlığı’nın talimati ile yüksek güvenlik standartları gözetilerek ve çevre kirliliğine sebebiyet vermeden Ünye Tersanesine çekildi.

Yangın söndürme çalışması ardından Med Marine Operasyon Müdür Yardımcısı Kemal Aksoy şu ifadelerde bulundu: ‘’Öncelikle yangın esnasında ağır yaralanan kuru yük gemi müretabatına en içten şifa dileklerimi ilettiğimi belirtmek isterim. Olay sonrası can kaybı yaşanmaması en büyük temennimdir. Dualarımız yangından zarar gören gemi müretabatının en kısa sürede eski sağlığına kavuşması yönündedir.’’

Med Marine grubu 1987 yılından bu yana dünyanın dört bir tarafında kurtarma-yardım, acil müdahale, çevre kirliliği gibi kilit operasyonlar gerçekleştiriyor ve dünyanın en büyük kurtarma kuruluşu olan The International Salvage Union üyesi konumunda.


Bunları da beğenebilirsin