Denizcinin anasayfası

Bora Ekşi cinayeti: Tanıklar anlattı

İTÜ Denizcilik Fakültesi Güverte 1997 mezunu Kaptan Bora Ekşi’yi İnce Denizcilik’e ait İnce Karadeniz gemisinde bıçaklayarak öldüren yağcı Ergin Aktaş’ın cinayeti bir gün önceden planladığı ortaya çıktı. Davada ifade veren tanıklar, Ergin Aktaş’ın ağabeyiyle konuştuktan sonra sık sık köprüüstüne çıktığını anlattı. 

Bora Ekşi, İnce Karadeniz’in kaptanı, camianın en sevilen isimlerinden biriydi. 45 yıllık hayatının 22 yılını denizlerde geçirmişti. 20 Aralık 2019’da, her probleminde bir ağabey gibi yanında durduğu yağcı Ergin Aktaş tarafından Hint Okyanusu’nda seyir halindeyken öldürüldü. Ergin Aktaş elindeki bıçakla mürettebattan 8 kişiyi de yaraladı. Yaralananlardan biri de mürettebattan Sedat Kartal’dı. Şah damarından bıçaklandığı için felç kaldı. Personel tarafından etkisiz hale getirilen Ergin Aktaş tutuklandı. Hakkında tasarlayarak öldürmek ve yaralama suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açıldı. Ergin Aktaş’a İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın duruşması bugün görüldü. Ergin Aktaş koronavirüse yakalandığı için duruşmaya getirilmedi.  Olayın tanıkları Kaptan Cenk Çamursoy, Mühendis Recep Ali Canca ve Taşkın Yılmaz ile tanık avukatları oradaydı. 

Bize de saldırdı

Olayın tanığı Cenk Çamursoy, “Ben olay tarihinde olay gerçekleştiğinde gemide 2. kaptan olarak çalışıyordum, tartışma sesleri üzerine Süvari’nin bulunduğu kamaraya doğru gittim, burada girişte sanığın elinde bıçak ile İsmail Çeken’e doğru dönük oldugunu ve İsmail’in yaralı oldugunu gördüm, “ Ergin napıyorsun?” dediğimde bıçakla İsmail ve benim üzerime doğru gelmeye başladı, bıçağı bize vuracağını düşünerek maktul Süvari’nin kamarasına doğru bende attım, burada maktulun durumunun iyi olmadigini gördüm, ardından sanık uzaklaşınca kamaradan çıktım, bende herhangi bir yaralanma olmadı, sanıktan şikayetçiyim, davaya katılmak istiyorum” dedi.

Bir gece önce sık sık köprüüstüne çıktı

Olayın diğer tanığı Recep Ali Canca, “Ben, olayın gerçekleştiği gemide çarkçı başı olarak görev yapıyordum, olay oncesinde sanığın abisi ile telefon görüşmesi yapmasını maktul sağlamıştı, ben de hoparlörden duyuyordum ve abisi sanığa neden gemide problem çıkarıyorsun? gemide kalmalısın, babamızın mezarını yaptırmak için paraya ihtiyacımız var “ şeklinde konuşuyordu, Ergin bu konuşmadan sonra olaydan önceki aksam sık sık köprü üstüne çıkıyordu, bu normal bir şey degildi ve dikkatimi çekti, daha sonra olay saatinde tartışmayı duyup kamaradan çıktığımda sanığın elinde bıçak olduğunu ve makbulü oturduğumuz, sıranın bende olduğunu söylediğini hatırlıyorum, ben kamarama geçip hemen kilitledim, açmak için zorladı ancak başaramadı, ben de herhangi bir yaralanma olmadı ancak sanıktan şikayetçiyim, davaya katılmak istiyorum, sanık kendisine vermiş olduğumuz ilaçları içmediğini bana söylemişti, “Bu ilaçlar beni kaldırır mı öldürmez mi bilmiyorum” demişti, ben Ergin’in ağzından Melike Yilmaz’a “Kapıyı açsaydın seni de öldürecektim.” diye söylediğini duydum, ayrıca müştekiler Taskin Yilmaz ve Sedat Kartal için de “Onları öldürememiş miyim” diye söylediğini duydum” şeklinde konuştu.

Bıçakla başıma vurdu

Bir diğer tanık Taşkın Yılmaz ise, “Ben gemide reis olarak gorev yaparım, olay tarihinden önce olayın akşamında sanığın bana “Gemide acil bir olay olursa ne kadar zamanda gelirler?” diye sorduğunu hatırlıyorum, olay günü bağırışmalar oldugunu duydum ve Süvari kamarasına doğru gittim, burada Ergin’in bıçakla Sedat Kartal’ı yaraladığını gördüm, kendisine engel olmaya çalıştım, bu sırada beni yere düşürmek ve bıçağı saplamak icin üzerime atladı, bıçakla başıma birçok darbe vurdu, ben kolumu koyarak engel olmaya çalıştım ancak yaralamasına engel olamadım, bıçağı öldürmek kastıyla vuruyordu, en sonunda tekme atarak üzerimden atmayı başardım ve kendisinden uzaklaştım, yaralanmalarına ait resimleri ibraz ediyorum, şikayetçiyim, davaya katılmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Duruşma ertelendi

Tanıkların dinlenmesinin ardından mahkeme heyeti sanık Ergin Aktaş’ın tutukluğunun devamına karar vererek, duruşmayı 11 Mart 2021 saat 11.30 tarihine erteledi.


Bunları da beğenebilirsin