Denizcinin anasayfası

Carnival Corporation Aliağa’ya çalıştı

Sekiz gemilik Fantasy Class'ın bir parçası olan gemiler, son üç yılda Carnival Corporation tarafından satıldı.

Ecstasy’nin geçen Ekim ayında son yolculuğunu tamamlamasıyla, 2020’den bu yana toplam altı yolcu gemisi Carnival Cruise Line filosundan ayrıldı.

Carnival Cruise Line filosundan ayrılan ilk gemiler 1990 yapımı Carnival Fantasy ve 1996 yapımı Carnival Inspiration. Temmuz 2020’de filodan ayrılan gemilerin maliyeti 225 milyon ve 270 milyon dolar. Şirketin filosundaki en eski gemi olan Fantasy ve Inspiration doğrudan Aliağa Gemi Söküm Tersanesi’ne yelken açtı.

Aynı yılın Eylül ayında, Carnival Imagination Aliağa’daki iki kardeş gemisine katılarak geri dönüşüm sürecini başlattı. 1995 yılında inşa edilen gemi, tam kapasitede 2.040 yolcu taşıyabiliyordu ve geminin maliyeti 330 milyon dolardı.

Carnival Cruise Line bu yıl Şubat ayında 250 milyon dolar maliyete sahip Carnival Sensation’ı elinden çıkarmaya karar verdi. 1993 yılında inşa edilen Fantasy-Class gemi, Bahamalar açıklarında birkaç hafta demirledikten sonra eski filo arkadaşlarının yolunu izleyerek hurdaya ayrılmak için doğruca Aliağa’ya gitti.

Ecstasy’nin geçen Ekim ayında son yolculuğunu tamamlamasıyla, filodan ayrılan gemi sayısı altıya yükseldi. 1991 yapımı gemi, son seferini geçtiğimiz Ekim ayında tamamladı ve kısa süre sonra emekliye ayrıldı. Tam kapasitede 2.040 yolcu taşıyabilen geminin maliyeti 275 milyon dolar.


Bunları da beğenebilirsin