Denizcinin anasayfası

Çeliktrans’tan İzmir’e iki feribot

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin filosuna katmak üzere ihalesini gerçekleştirdiği iki yeni arabalı yolcu gemisi için Çeliktrans Denizcilik ile sözleşme imzalandı.

Yolcu sayısı artacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, alınacak iki gemiyle seferlerin sıklaşacağını belirterek, “Yolcu gemileri ve arabalı yolcu gemilerinin tamamını değiştirdik. Aldığımız 3 arabalı yolcu gemisi yeterli gelmedi. Onların biraz daha küçüklerini alıyoruz, yoğunluğun daha düşük olduğu saatlerde çalıştıracağız. Mavi körfezimizde çalışacak gemilerimiz kentimize hizmet verecek” dedi.

İmzalar atıldı

Yeni gemilerin yapımını üstlenen Çeliktrans Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ötkür de, İzmirlilere hizmet verecek gemileri inşa edecek olmaktan büyük bir gurur ve mutluluk duyduklarını ifade etti.

Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediyesi ile Çeliktrans arasındaki sözleşmenin imza töreni gerçekleştirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin filosuna katacağı iki yeni feribottan ilkinin 420 gün, ikincisinin ise 600 gün içinde teslim edileceği belirtildi. 2020 yılından itibaren İzmirlilerin hizmetine girecek yeni gemilerle birlikte sefer sıklıkları ve taşınan araç sayısınında daha da artırılacağı belirtildi.

Son teknoloji ve yüksek güvenlik

En az 55 metre boyunda ve 15 metre eninde olarak tasarlanan yeni feribotların, minimum 51 araç, 10 bisiklet, 10 motosiklet ve kapalı alanında en az 300 yolcu taşıma kapasitesine sahip olacağı belirtildi. Yüksek manevra yeteneğine sahip pervane sistemleri ile donatılacak feribotların seyir hızının da saatte 12 knot olacağı öğrenildi.

Öte yandan, kapalı yolcu salonundaki geniş camlar yolculara panoramik bir körfez manzarası sunacak. Gemilerde TV yayını, kablosuz internet, soğuk-sıcak içeceklerin ve hazır yiyeceklerin satıldığı otomatik satış büfeleri, birbirinden bağımsız evcil hayvan kafesleri, bebek bakım masası, bay-bayan engelli tuvaletleri, görme engelliler için gerekli alanlarda Braille alfabesi ile yazılmış uyarı ve yönlendirme işaretleri, engelli araçları için özel park yerleri ve 2 adet engelli asansörü, kapalı yolcu salonunda iklimlendirme sistemi, çocuklar için oyun alanı gibi özellikler bulunacak.


Bunları da beğenebilirsin