Denizcinin anasayfası

Cemre Tersanesi yeni Islay feribotu için sac kesti

Cemre Tersanesi, CMAL için inşa edeceği 94.80 metre boyundaki Islay feribotunun sac kesimini yaptı.

Cemre Tersanesi CMAL için inşa edeceği ve en yoğun servis rotalarından olan Clyde ve Hebrides arasında hizmet vermesi planlanan 94,8 m uzunluğundaki NB1092’nin ilk sac kesimini  CMAL’in de katılımıyla dün (03.10.2022 tarihinde) gerçekleşti.

Cemre Tersanesi ile CMAL arasında geçtiğimiz Nisan ayında imzalanan sözleşmeye göre 94,8  metre uzunluğundaki feribot, Clyde ve Hebrides ağındaki en yoğun hatta çalışacak ve ağır vasıtalar için ana güvertede 275 şerit-metre kapasiteye sahip gemi ana güverte ve hareketli güvertede toplam 107 araç taşıma kapasitesine sahip olacak.

CMAL bu yeni inşa edilecek feribotlar ile Islay ve Jura hattında yük ve araç kapasitesini yüzde 40 artırmayı ve dizel/hibrit tahrik sistemi sayesinde karbon ayak izini önemli ölçüde azaltmayı hedefliyor.

CMAL’in CEO’su Kevin Hobbs saç kesim töreninde yaptığı konuşmada  ‘CMAL önümüzdeki 10 yıl içinde 21 geminin yenilenmesi üzerine önemli bir yatırım programı oluşturdu ve umuyoruz ki bu da önümüzdeki aylarda yeni inşa projelerini de beraberinde getirecek.’ Açıklamasını yaptı.

CMAL’in Projeler Koordinatörü Jim Anderson CNC butonuna basarak geminin inşa sürecini başlatacak dokunuşu yapmış oldu.

Karbon ayak izini azaltması beklenen bu gemi, konsept dizayn olarak NaValue ve CMAL’ın kendi dizayn ekibi tarafından ihale süreci için tasarlandı. Cemre Tersanesi devamındaki dizayn ve geliştirme aşamalarına LMG Marin AS ile devam etti.

GEMİ TİPİ: YOLCU GEMİSİ

MÜŞTERİ: CMAL

DİZAYN: LMG MARIN AS

KLAS: LR

UZUNLUK: 94,80 m

GENİŞLİK: 18,70 m

DRAFT (AZAMİ): 4 m


Bunları da beğenebilirsin