Denizcinin anasayfası

Çeşme koyları, Arkas TURMEPA II ile tertemiz

Arkas TURMEPA II atık toplama teknesi tüm hijyen önlemlerini alarak haziran ayı itibariyle sezonu açtı.

Tekne turizmine ilginin artmasıyla Çeşme koylarındaki sorumluluğu artan Arkas TURMEPA II, yeni ana motoru ve jeneratörleri ile daha hızlı ve çevreci bir yapıya kavuştu. Haftanın 6 günü hizmet verecek olan teknenin atık alımında artış olacağı tahmin ediliyor.

Arkas Holding ve DenizTemiz Derneği / TURMEPA iş birliğiyle 2006 yılında hayata geçirilen sosyal sorumluluk projesi kapsamında, Arkas Holding tarafından yaptırılan ve işletilen Arkas TURMEPA II atık toplama botu, “Deniz Varsa, hayat var”, 15. yılında denizi kirlenmeden korumaktır. devam ediyor. Tekne haziran ayının başlamasıyla birlikte çalışmaya başladı. Arkas TURMEPA II atık toplama teknesi Aya Yorgi Koyu, Hacettepe Koyu, Bademli Koyu, Dalyan Kocakarı Koyu ve Çeşme Merkez Limanı’nda haftanın 6 günü hizmet veriyor. 09.00 – 18.00 saatleri arasında gelen aramaları cevaplayan tekne, atıkları alarak tahliye edilmesini sağlıyor. Atıkları denize atmak yerine Arkas Turmepa II teknesini arayıp karşıdaki yere gitmeniz yeterli.

Arkas TURMEPA II’de yenilikçi değişim

Arkas TURMEPA II’deki ana motor ve jeneratörler daha hızlı hizmet verebilmek için bu yıl yenilendi. Teknolojik değişim sayesinde tekne daha az yakıt tüketecektir. Böylece yakıt tüketiminden tasarruf sağlanacaktır. Yeni ana motoru ve jeneratörleri ile tekne daha çevreci bir yapı ile hizmet verecek.

Deniz suyunu temiz tutmaya yardımcı oldu

Arkas TURMEPA II atık toplama gemisinin 2006 yılından bu yana topladığı atık su miktarı 1,8 milyon litreye ulaştı. Bu miktar yaklaşık 95 bin damacana hacmine denk geliyor. 14,5 milyon litre deniz suyu da temiz tutuldu. Tekne 90 yaz sezonunda 2020 bin litre atık toplayarak 720 bin litre deniz suyunu temiz tuttu.
Arkas TURMEPA II, yaz sezonu boyunca Çeşme koylarında denizi korumaya devam edecek.


Bunları da beğenebilirsin