Denizcinin anasayfası

Çölyak Vakfı birinci yaşını kutladı

Ankara’da düzenlenen Glutensiz Gala Yemeği'ne DEFAV Yönetim Kurulu Başkanı Kapt. Koray Karagöz de katıldı.

Türkiye’de glutensiz beslenmeyi yaygınlaştırmak, çölyak hastalığı hakkında farkındalığı artırmak ve ihtiyacı olan çölyaklı ailelere destek olmak amacıyla kurulan Çölyak Vakfı, glutensiz beslenme kategorisinin uzman markası Schär’in desteği ile düzenlediği Glutensiz Gala Yemeği’nde bakan, milletvekili ve üst düzey bürokratlar ile akademisyenler ve çölyaklı aileleri ağırladı.

İTÜ Denizcilik Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr Elif Bal Beşikçi’nin kurucusu ve başkanı olduğu vakfın davetine İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Sosyal Yardım Vakfı (DEFAV) Yönetim Kurulu Başkanı Kapt. Koray Karagöz de katıldı.

150 binden fazla hasta var

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Çölyak Vakfı Kurucusu ve Başkanı Doçent Dr. Elif Bal Beşikçi Sağlık Bakanlığı’nın 2022 verilerine göre Türkiye’de 150 binden fazla çölyak hastası bulunduğunu, hala teşhis alamayan 1 milyon civarında çölyak hastası oluğunu da tahmin ettiklerini söyleyerek “Bir yıl boyunca çölyakla ilgili farkındalığın artması, sağlıklı ve glutensiz beslenmenin yaygınlaşması için pek çok farklı alanda mücadele ettik. Okullarda, üniversitelerde, zincir marketlerde daha fazla glutensiz ürün ve menü bulunması için bakanlıklarımız ve bürokratlarımız ile iş birliği içinde çalıştık. Bu yıl defalarca makamlarını aşındırdığımız çok kıymetli devlet büyüklerimizin ve bürokratlarımızın, birlik ve beraberliğimizin bir simgesi olarak bugün aramızda olması Vakıf yönetimi olarak hem bize hem de çölyaklı ailelere büyük bir güç ve umut veriyor. Türkiye’de glutensiz beslenmeyi yaygınlaştırmak ve çölyak farkındalığını artırmak için omuz omuza çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Glutensiz beslenme ihtiyacı

Etkinlikte konuşan Dr. Schar Türkiye Genel Müdürü Özgür Erdoğan da 100 yılı aşkın süredir çölyak hastaları ve farklı beslenme ihtiyaçları olan bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla çalıştıklarını belirterek, “Çölyak hastalığının ve glutensiz beslenme ihtiyacının hayat boyu süren bir yolculuk olduğunun farkındayız. Ürünlerimizle bu ‘kişisel’ anlarda sizlerle beraber olmak, bu yolculukta size bir tür ‘yoldaşlık’ yapmayı hedefliyoruz. Çölyak Vakfı, henüz 1. yaşını kutluyor olmasına rağmen, bizi bu amacımıza taşıyan bir iş ortağı oldu. Daha uzun seneler boyunca, birlikte nice güzel projelere imza atacağımıza inanıyoruz” dedi.

Yemeğin ardından çölyaklıların hayatlarına dokunan, onların daha rahat ve konforlu yaşamasına destek olan Sağlık Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı bürokratları ile üniversite öğrencisi çölyaklı gençlerin hayatlarına dokunan Yükseköğretim Kurulu Genel Sekreteri ile İstanbul Teknik Üniversitesi, Üsküdar Üniversitesi ve Muş Üniversitesi rektör ve dekanlarına teşekkür plaketi takdim edildi.


Bunları da beğenebilirsin