Denizcinin anasayfası

Dağlı : ‘Önemli olan beyin gücü’

Novumare Technologies'den Ömer Berkay Dağlı ve BMG Denizcilik ve Danışmanlık'tan Barış Ziya Kaya İTÜ Denizcilik Fakültesi Kariyer Kulübü'nün konuğu oldu.

İTÜ Denizcilik Fakültesi Kariyer Kulübü tarafından düzenlenen Sektör Günleri’nin üçüncü gün konukları Novumare Technologies Kurucusu Ömer Berkay Dağlı ve BMG Denizcilik ve Danışmanlık Şirketi’nin kurucusu Barış Ziya Kaya oldu.

2014 yılında İTÜ Denizcilik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği (Güverte) Bölümü’nden mezun olduğunu hatırlatan Ömer Berkay Dağlı, Novumare Technologies’in insansız su üstü deniz araçları ve su altı cihazları bulunduğunu ve bu cihazların yazılımından donanımına kadar yerli olması için çalışmalarına devam ettiklerini söyledi.

Kas gücü yerini beyin gücüne bırakıyor

Hedefin insansız gemiler yapmak olduğunu belirten Dağlı, denizcilik mesleğinin zor ve yıpratıcı olduğunu, yılda binden fazla denizcinin gemilerde iş kazası sonucu hayatını kaybettiğini söyledi. Günümüzde önemli olanın kas gücü değil beyin gücü olmaya başladığını dile getiren Dağlı, önümüzdeki 10 sene içerisinde bir çok mesleğin yok olacağını veya şekil değiştireceğini ifade etti. Dağlı, öğrencilere çift ana dal ve yan dal derslerine çok fazla zaman harcamak yerine kendilerini sosyal, kültürel ve insan ilişkileri yönünde geliştirmelerini önerdi.

Offshore yeterince anlatılmıyor

Barış Ziya Kaya ise İTÜ Denizcilik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği (Güverte) Bölümü’nden 1995 senesinde mezun olduğunu söyledi. Dokuz senelik deniz tecrübesinin ardından Dünya Denizcilik Personel Departmanı’nda çalışmaya başladığını belirten Kaya, kısa süre önce BMG Denizcilik ve Danışmanlık Şirketini kurarak offshore sektöründe ilerlemeye başladığını söyledi.

Denizcilik okullarında offshore hakkında bilgi aktarımının yetersiz olduğundan yakınan Kaya, öğrencilerin de bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaları gerektiğini ve gemi dışında da kariyer olanaklarını öğrenmelerini tavsiye etti.

Kaya, Türk enerji sektörünün günden güne gelişmesiyle birlikte offshore gemi ve platformlarında da yeni iş alanları açıldığını sözlerine ekledi.


Bunları da beğenebilirsin