Denizcinin anasayfası

Denizcilik sektöründe büyük ortaklık

Alman sevk sistemi firması Schottel, gemi inşa sektöründe elektrik sistemi entegrasyonu konusunda uzman Türk firması Elkon’un çoğunluk hissesini satın aldı.

Elkon’daki çoğunluk hissesinin, Schottel Industries GmbH tarafından satın alınmasına ilişkin sözleşme İstanbul’da imzalanırken, anlaşma, Norveç’in Oslo şehrindeki Nor-Shipping Ticaret Fuarı’nda açıklandı. Her iki şirketin genel faaliyetleri olan enerji verimli sevk sistemi konseptleri, hibridizasyon ve elektrifikasyon artık birbirini tamamlayan bir şekilde sunulacak.

Elkon bağımsız grup şirketi olacak

Verilen bilgiye göre, Schottel, Elkon’un çoğunluk hissesini Özokur ailesinin yatırım şirketi Vera Capital’dan devralacak, azınlık hissesi de şu anda olduğu gibi Elkon’un kıdemli mühendisleri ve yönetimine ait olacak. Elkon, Schottel GmbH’ye ek olarak halihazırda otomasyon ve şanzıman teknolojisi sektörlerinden şirketler içeren bir holding şirketi olan Schottel Industries GmbH’nin yasal olarak bağımsız bir grup şirketi olacak. Devralmanın, rekabet kurumları tarafından gerçekleştirilecek incelemenin ardından bu baharda yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Tuzla’dan dünyaya açılıyor

Müşteriler, Schottel ve Elkon’un alışılmış çevik, profesyonel ve bağımsız hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilecek. Her iki şirketin portföylerinin genişlemesi ve olası anahtar teslim sevk sistemleri ile elektrik sistem entegrasyonu çözümlerinin devreye alınmasında müşteriler için önemli avantajlar ortaya çıkacak. Her iki firma için de pazarda yer alan diğer iş ortakları ile projeler yapma seçeneği de devam edecek. Anlaşma ile birlikte Elkon, uluslararası piyasalara açılmada önemli bir adım atıyor. Avrupa, bazı Hazar Denizi ülkeleri ve Orta Doğu ile Kuzey Amerika’ya yönelik mevcut bölgesel odağa ek olarak, Tuzla merkezli sistem entegratörünün müşterileri, Schottel ağının küresel erişiminden faydalanacak. Bu ağ, 170’ten fazla servis mühendisinden ve dünyanın tüm önemli denizcilik merkezlerindeki servis konumlarından oluşuyor.

Schottel’in portföyü genişlecek

Schottel GmbH Genel Müdürü Stefan Kaul anlaşmayla Schottel’in stratejik açıdan daha da güçleneceğini belirterek, “Elkon’un gemiler için elektrik güç sistemi mühendisliği, tasarımı ve entegrasyonu konusunda tanınmış ve çok başarılı tecrübesi ile bunu başaracağız. Portföyümüzü gemilerdeki elektrik enerjisinin üretilmesi, dağıtılması, depolanması ve yönetilmesi ile ilgili her şeyi içerecek şekilde genişleteceğiz. Schottel, elektrikli ve çevreci sevk sistemleri için eksiksiz bir sistem tedarikçisi haline geliyor” dedi.

Daha çevreci sistemler üreteceğiz

Elkon Genel Müdürü Ertuğ Yaşar da şunları kaydetti: “Geçmişte Schottel ve Elkon, çeşitli projelerde birbirlerinden bağımsız olarak zaten sözleşmeler imzaladı. Bu sözleşmeler, römorkörler ve feribotlardan açık deniz gemilerine kadar neredeyse tüm olası gemi türlerini içeriyordu. Bu nedenle her iki şirket de müşterilerin karar verme sürecinde önemli bir rol oynamaktadır. Uzun vadede birbirlerinden faydalanacaklar ve özellikle çevreci sevk sistemleri yönünde daha da gelişecek.”


Bunları da beğenebilirsin