Denizcinin anasayfası

DP World, Cibuti’den tazminat istiyor

DP World, Cibuti'den 210 milyon ABD doları tazminat talep etti. Tazminat, 2018'den 2020'ye kadar olan kayıpları karşılayacak.

Dünyanın en büyük liman operatörlerinden biri olan DP World, liman imtiyaz hakları konusunda devam eden anlaşmazlıkla ilgili Cibuti hükümetinden 210,2 milyon dolar tazminat istiyor.

DP World ve Cibuti, 2012’den beri, DP World’ün Kızıldeniz’in güney girişindeki önemli ticaret yolları boyunca Afrika Boynuzu’nda bulunan Doraleh Konteyner Terminalini işletme imtiyazı konusundaki anlaşmazlığa düşmüş durumda.

Cibuti devleti 2018 yılında, işletmesi DP World’e ait olan Doraleh Konteyner Terminalini geri aldı.
Mahkemelik olan anlaşmazlık üzerine Londra Uluslararası Tahkim Mahkemesi daha önce DP World’ün terminali işletme imtiyazının yasal ve bağlayıcı olduğuna hükmetti ve terminalin yeniden DP World’e verilmesine hükmetti.

DP World’ün 2018’den 2021 yılının 31 Mart’a kadar olan tahmini gelir kaybı ve yönetim ücretleri için aynı mahkeme aracılığıyla tazminat isteyeceği ve imtiyaz hakkının geri verilmesini talep edeceği ileri sürülüyor.

Şayet Cibuti devleti Doraleh Konteyner Terminali’nin imtiyaz hakkını iade etmezse, DP World’ün 1 milyar doları aşan zarar edeceği de belirtiliyor. Londra Mahkemesi’nin DP World iddiasıyla ilgili kararının 29 Haziran’da ele alınması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı İsmail Omar Guelleh’in baş danışmanı Alexis Mohamed, “Bugün DP World başka işlemlere tekrar başlamak istiyorsa, bunu yapmakta özgürdürler, ancak Dijbouti halihazırda tutumunu netleştirdi ve bizim görüşümüze göre bu mesele çözüldü,” dedi.

DP World yetkilileri ise terminalin yasal sahibi olduklarını ve Cibuti’nin terminali yasadışı ele geçirdiğini ileri sürüyor.


Bunları da beğenebilirsin