Denizcinin anasayfası

Dünyanın en verimli limanı Yokohama oldu

Japon Yokohama limanı, Dünya Bankası ve veri firması IHS Markit'in yaptığı araştırmada dünyanın en verimli konteyner tesisi olarak belirlendi.

Dünya Bankası ve veri firması IHS Markit tarafından hazırlanan Yeni küresel Konteyner Limanı Performans Endeksi’ne (CPPI) göre Asya konteyner limanları, en verimli 50 konteyner limanı arasında yer alıyor. 10 yıllık bir araştırmanın sonucu olarak dünyanın en verimli 50 noktasındaki limanı kapsayan rapor, bağlantı noktalarını farklı ölçütlere göre puanlayarak, arama başına farklı gemi boyutları ve konteyner hareketlerini değerlendirip standartlaştırarak verimlilik sıralamasını dünya çapında karşılaştırılabilir hale getirdi.

CCPI, bir geminin bir limana ulaştığı andan kargo değişimini tamamladıktan sonra rıhtımdan ayrılışına kadar geçen süre olarak tanımlanan, gemi çağrısı başına toplam liman saatine dayanıyor. Daha fazla veya daha az iş yükü, 10 farklı çağrı boyutu aralığı içinde temel alınan veriler incelenerek hesaba katılıyor.

Yokohama Limanı’nda bir konteyneri yüklemek veya boşaltmak ortalama olarak sadece 1,1 dakika sürüyor.
Yokohama’dan sonra ikinci sırada Suudi Arabistan’ın Kralı Abdullah Limanı var. Raporda Algeciras ise, Avrupa’nın en verimli limanı olarak yer alıyor.

Delmar Safety

Araştırmada Yokohama limanın 2019 yılında yaklaşık 300 milyon ton toplam tonajla 32.000’den fazla gemiyi işlettiğini gösteriyor. Limandaki tank yükü iş hacmi ise 2,9 milyon TEU idi.

Endeks, Asya konteyner limanlarının en üst sıralarda yer aldığını ve dünya üzerinde en güçlü etkiye sahip olduğunu gösteriyor.

Araştırmada Algeciras, İspanya’nın en iyi Avrupa Limanı olsa da, sıralamada hala 10. sırada yer alıyor. Meksika’daki Lazaro Cardenas, Amerika kıtasının 25. sırasını; Güney Asya’da, Sri Lanka’nın Colombo’su listede 17. sırada yer alıyor.

Kuzey Amerika limanları arasında, Kanada’daki Halifax Limanı, listedeki ilk 50’ye giren tek liman olurken Güney Afrika’da hiçbir liman, dünyanın en verimli 50 konteyner limanı arasında yer alamadı..Afrika’dai Cibuti Limanı 61. sırada yer aldı.

CPPI, nakliye hatlarından ulusal hükümetlere ve tüketicilere kadar paydaşlara fayda sağlayacak boşlukları ve iyileştirme fırsatlarını belirlemeyi amaçlıyor.

Dünya Bankası’nın lider taşımacılık ekonomisti Martin Humphreys, “Yüksek kaliteli ve verimli konteyner limanı altyapısının geliştirilmesi, hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ülkelerde başarılı, ihracata dayalı büyüme stratejilerine önemli bir katkı sağlıyor. Verimli bağlantı noktaları aynı zamanda iş sürekliliğini artırıyor” açıklamasını yaptı.


Bunları da beğenebilirsin