Denizcinin anasayfası

Endonezya İran tankerini serbest bıraktı

Endonezya'nın yasadışı petrol transferi nedeniyle ocak ayında ele geçirdiği İran tankerini serbest bırakıldığı açıklandı.

İran bayraklı MT Horse, Endonezya makamları tarafından 25 Ocak’ta şüpheli yasadışı petrol transferi nedeniyle tutuklandı. İranlı yetkililer Cumartesi günü, Endonezya’nın Ocak ayında ele geçirdiği İran petrol tankerinin serbest bırakıldığını söyledi.

İran bandıralı MT Horse, Endonezya makamları tarafından yasadışı petrol transferi şüphesiyle 25 Ocak’ta ülkenin sularında tutuklanmıştı.

Her biri 2 milyon varil petrol taşıma kapasitesine sahip Çinli bir şirkete ait olan MT Horse ve Panama bandıralı MT Freya, Endonezya Deniz Güvenlik Ajansı tarafından kimlik sistemlerini kapatırken gemiden gemiye petrol transferi yapmakla suçlandı.

Raporlara göre, gemiler Endonezya sularında ele geçirildikten sonra Endonezya’nın Riau Adası’ndaki Batam’a götürüldü. İran o sırada, el koymanın “nakliye rotasında meydana gelen teknik bir sorun” üzerine olduğunu söyledi.
İran Ulusal Petrol Şirketi Cumartesi günü yaptığı açıklamada, daha fazla ayrıntı vermeden İran gemisinin 125 gün sonra serbest bırakıldığını söyledi.

Açıklamada, “Bu gemi ülke sularına dönmeden önce görevine devam etti” denildi.
Endonezya sahil güvenlik sözcüsü de haberi doğruladı ve İran bayraklı MT Horse’un mahkeme kararıyla Cuma günü serbest bırakıldığını söyledi.

Sözcü, Endonezya’daki bir mahkemenin bu hafta başlarında geminin Endonezya’dan ayrılmasına izin verirken, gemi kaptanının para cezası olmadan iki yıl denetimli serbestlik için ülkede kalmasına karar verdiğini söyledi.
Ele geçirilen iki gemide İran ve Çin uyruklu en az 61 mürettebatın gözaltına alındığı bildirildi.

İran, ABD yaptırımları İslam Cumhuriyeti’nin petrolünü ihraç etmesini engellediği için, tankerlerindeki izleme sistemlerini onları bulmayı zorlaştırmak için devre dışı bırakmakla suçlanıyor.

Geçen yıl İran, MT Horse tankeriyle Venezuela’ya 2,1 milyon varil petrol sevk etmişti ve yine ABD yaptırımlarıyla karşı karşıya kalmıştı.

İran tankerinin serbest bırakılması, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in Endonezya’yı ziyaret etmesi ve oradaki üst düzey yetkililerle görüşmesinden haftalar sonra geldi.


Bunları da beğenebilirsin