Denizcinin anasayfası

Esenyel Partners’den sahil temizliği

Esenyel Partners Hukuk Bürosu ile TURMEPA, Kilyos'ta sahil temizliği gerçekleştirerek 245 kilo çöp topladı.

Esenyel Partners Hukuk Bürosu çalışanları aileleriyle birlikte, Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) iş birliğiyle Kilyos Kısırkaya Plajı’ndaki atıkları topladı.

Yaklaşan yaz mevsimi deniz kirliliğine dikkat çekip denizlerin ve sahillerin temizliği konusunda çevre bilinci oluşturmak amacıyla farkındalık projesi için sahilde temizlik yapan gönüllüler, 1 saat içinde plastik, kâğıt, cam şişe, gıda ambalajları vb. atıklardan oluşan 245 kilo çöp topladı.

“Denizler hepimizin”

Esenyel Partners Avukatlık Bürosu Kurucu Ortağı Avukat Selçuk Esenyel, TURMEPA iş birliğiyle farkındalık oluşturmak amacıyla sahilde temizlik yaptıklarını belirterek, ‘’TURMEPA denizleri temizlemek anlamında gönüllülük esasına dayalı olarak birçok çalışma yapıyor, biz de bu duyarlılığa destek olmak ve farkındalık yaratmak için projeye dahil olduk. Denizler hepimizin, denizlerimizi ve sahillerimizi temiz tutmak ve bu alışkanlığı yaratabilmek adına ailelerimizle birlikte çevredeki atıkları topladık’’ dedi.

Sıfır atık mavi

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, ülkemiz kıyı ve denizlerinin korunmasını ulusal bir öncelik haline getirmek ve gelecek nesillere temiz denizlerin kucakladığı yaşanabilir bir Türkiye bırakmak amacıyla 8 Nisan 1994 yılında Rahmi M. Koç’un kurucu başkanlığında, Deniz Ticaret Odası ile birlikte başlatılmış bir sivil toplum hareketi. Dernek, Hopa’dan İskenderun’a (adalar dahil) kadar uzanan 8.333 km’lik kıyı şeridinde bölge koordinatörleriyle, denizleri yaşatma çabalarına devam ediyor. Derneğin, 1995 yılında yayınladığı “Denizleri Koruma Deklerasyonu”; BM Çevre Programı, IMO, UNEP, The Club of Rome, ICS and IUCN gibi organizasyonların uluslararası platformlarda desteklerini alıyor.

“Hizmet verdiğimiz toplumla geçmişten beri bütünleşmiş olmak” ilkesiyle de yaklaşımını açıkça ortaya koyan dernek, yenilikçi ve yaratıcı araçlarıyla sürdürdüğü temiz deniz mücadelesine, kişi ve kurumların gönüllü katılımını teşvik eden “Kıyı Temizleme Etkinliği” ile de katkı sunuyor. Bu etkinlikle şirketlerin/okulların kurumsal duyarlılığını, deniz ve kıyıların korunması yönünde enerjiye dönüştürmeyi hedefliyor.

TURMEPA Kıyı Temizleme Etkinliği, deniz ve kıyı ekosistemini korumaya katkıda bulunmak için, T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile iş birliği içinde yürütülen “Sıfır Atık Mavi” projesi kapsamında ilerliyor.


Bunları da beğenebilirsin