Denizcinin anasayfası

Fırtına hacizli gemiyi karaya savurdu

2013 yılından beri İskenderun'da demirli olan "Aqua Hercules" adlı hacizli gemi, fırtına nedeniyle Payas sahiline sürüklendi.

İskenderun Körfezi’nde yaklaşık 8 yıldır demirlemiş halde bulunan hacizli gemi, fırtına nedeniyle karaya oturdu.
Kentte dün akşam saatlerinde başlayan ve giderek etkisini arttıran fırtına hayatı olumsuz etkiledi.

İskenderun Limanı’na ilk seferini 2012’de yapan, 10 Temmuz 2013’te Mısır’ın Port Said Limanı’ndan kente gelen 193 metre uzunluğundaki 33 bin grostonluk “Aqua Hercules” adlı hacizli gemi, fırtına nedeniyle Payas sahiline sürüklendi.

Burada karaya oturan 185 tır, 320 yolcu ve 62 soğutuculu araç taşıma kapasitesine sahip gemi kurtarılmayı bekliyor. Gemi, 2013 yılında şirketin alacaklıları tarafından bağlatılmıştı.

Bu arada Dörtyol’da etkili olan lodos nedeniyle balıkçı barınağındaki 10 tekne zarar gördü.İlçede 2 gündür etkili olan lodos hayatı olumsuz etkiledi. Balıkçı barınağındaki 7 tekne su aldı, 3 tekne de zarar gördü.

Zarar tespit çalışmalarının hava şartlarının düzelince yapılacağı bildirildi. Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin de barınağa gelerek incelemelerde bulundu. Keskin, olası mevsimsel felaketlere karşı barınakta tedbir alınması için ilgili makamlara bildirimde bulunduklarını dile getirdi.


Bunları da beğenebilirsin