Denizcinin anasayfası

Gazimağusa Tersanesi Vatan’ı yeniledi

Doğu Akdeniz’in tümünde faaliyet gösteren Kıbrıs Türk Kıyı Emniyeti’ne ait 36 metrelik Vatan römorkörü Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği’nin (GİSBİR)  sponsorluğunda yenilendi. Vatan, bölgedeki gemileri acil durumda kurtarma, yedekleme, çeki ve de denizde oluşabilecek kirlilik, yangınla mücadele gibi konularda alacağı görevlerde, Kıbrıs Türk Kıyı Emniyeti’nin en modern ve faal römorkörüne dönüştürüldü.

5 yıl daha kesintisiz hizmette

KKTC’de 1989 yılından bu yana faaliyet gösteren Gazimağusa Tersanesi tarafından yapılan yenileme çalışmaları kapsamında, Vatan’ın tüm makine ve mekanik ekipmanları orjinalleriyle yenilendi. Tüm boru devreleri ve sac elemanları yapılan tespitler sonrası çok büyük miktarda yenilendi. Şaft-dümen-pervane-valf yenilemeleri ve bakımları yapıldı. Tüm iç mekanları tamamen değiştirildi. Tüm iç ve dış sac yüzeyleri direkten omurgaya kadar eksiksiz olarak en iyi şekilde temizlenerek boyandı. Tüm elektrik elektronik aksamları elden geçirildi. Vatan, Türk Loydu denetimlerinin de uluslararası geçerliliğiyle, 5 yıl daha kesintisiz ve tam güçle çalışmaya hazır hale gelmiş oldu.

 Tersaneden teşekkür mesajı

Gazimağusa Tersanesi’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Doğu Akdeniz’de Kuzey Kıbrıs ve Türkiye Deniz yetki sahalarında, önümüzdeki kritik dönemde stratejik önemli hizmetler verecek olan Vatan projesi gibi önemli bir projenin gerçekleştirilmesinde, yine Kuzey Kıbrıs’ta yerleşik tersanemizi layık gördükleri için, başta Gisbir Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kıran’a, Gisbir Yönetim Kurulu’na, Gisbir’de süreci yöneten teknik ve idari kadrolara ; ayrıca Türkiye ve Kıbrıs Türk Kıyı Emniyeti yetkilililerine, sürecin ilerlemesinde özveriyle çalışan tüm Kıyı Emniyeti personeline şükranlarımızı sunarız. Son olarak, Gazimağusa Tersanesi çalışanlarına, bu pandemi ortamında kesintisiz ve gece gündüz demeden çalışarak, işi en iyi şekliyle ve zamanında bitirdikleri için teşekkürlerimizi sunarız. Doğu Akdeniz’de 20.000 DWTa kadar gemilere , tüm Klas şirketleri yeterliliğinde special sörvey hizmeti, havuz bakımı, atölye ve işgücü imkanlarına sahip tersanemizde, önümüzdeki dönemde de tüm bölge gemilerine hizmet vermeye hazır olduğumuzu tüm ilgililere duyurmak isteriz. “


Bunları da beğenebilirsin