Denizcinin anasayfası

Gemide gibi eğitim görecekler

İTÜ Denizcilik Fakültesi’nin İMEAK DTO’nun destekleriyle yenilenen similatör merkezi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın da katıldığı törenle hizmete girdi. Yenilenen similasyon merkeziyle, genç zabit adayları sanki gemideymişçesine eğitim görebilecek.

İTÜ Denizcilik Fakültesi’nin simülasyon merkezi, İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın destekleriyle yenilendi. Köprüüstü, Makina dairesi, GMDSS, tanker ile ARPA/Radar/ECDIS similasyonlarını barındıran, zabit adaylarının gemideymiş gibi eğitim almasının yolunu açan simülasyon merkezi dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın katıldığı törenle açıldı.

İTÜ Denizcilik Fakültesi’nin Tuzla’daki yerleşkesinde yapılan törene İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, Piri Reis Üniversitesi (PRÜ) Rektörü Prof. Dr. Nafiz Arıca, İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Recep Düzgit, Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Can Bozkurt, Meclis Üyeleri, denizcilik sektörü temsilcileri, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

Nitelikli gemi insanına ihtiyaç artıyor

Tamer Kıran törende yaptığı konuşmada, dünya ticaretinin yüzde 84’ünden fazlasının, Türkiye’nin dış ticaret yüklerinin ise yaklaşık yüzde 90’ının da deniz yolu ile taşındığını vurgulayarak, denizde ve denizcilik sektöründeki iş alanlarında çalışacak nitelikli gemi insanına duyulan ihtiyacın her geçen gün arttığını söyledi. Denizcilik eğitimiyle ilgili de bilgiler veren Tamer Kıran, “Ülkemizdeki 47 lisede 5 bin 712, 15 meslek yüksekokulunda 2 bin 777 ve 12 fakültede 6 bin 527 olmak üzere yaklaşık 15 bin öğrenci denizcilik sektörümüze yönelik eğitim görmektedir. Denizcilik eğitimi anlamında nicelik olarak son 20 yılda çok yol alınmıştır. Bundan sonra eğitimin kalitesini artırmaya yönelik çalışmaların yapılması önem arz etmektedir” dedi.

Denizcilik eğitimine katkılarımız sürecek

Deniz Ticaret Odası olarak Türk denizciliğinin geleceği olan genç denizcilerin ulusal ve uluslararası standartlara uygun eğitim almaları için gerekli desteği sağlamayı öncelikle hedef seçtiklerini belirten Tamer Kıran, birçok üniversite ve liseye çok pahalı bir yatırım olan simülatör temin etme konusunda önemli katkılarda bulunduklarını, bulunmaya da devam edeceklerini belirtti.

Diğer sektörlere de örnek olsun

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan da açılışı yapılan merkezin örneğinde olduğu gibi sivil toplumun, meslek odalarının bizzat elini taşını altına koymalarının, ciddi bir kaynakla akademiye destek vermelerinin sektör elemanlarının yetişmesine önemli katkı sağlayacağına dikkat çekerek, “İMEAK Deniz Ticaret Odası’nı tebrik ediyor, diğer sektörler ve meslekleri açısından da örnek olmasını temenni ediyorum.” dedi.
Törende, Bakan Işıkhan tarafından Tamer Kıran’a plaket takdim edildi, Ardından simülatör merkezinin açılışı yapılarak yeni simülatör birimleri gezildi.

 


Bunları da beğenebilirsin