Denizcinin anasayfası

“Gemilerde otonom, kaptana güç sağlıyor”

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) tarafından 2019 yılı eğitimleri kapsamında “Autonomous Future (Otonom Gemilerin Geleceği)” isimli konferans, İMEAK DTO Meclis Salonu’nda yapıldı.

Ortech Marine Genel Müdürü Mühendis Ömür Karataş, Norveçli Ulstein Grubu’ndan Jon Arne Ask ile Jonas Wenström’ün konuşmacı olarak yer aldığı konferansta otonom gemilerin dünyadaki ilk uygulamaları, karşılaşılan sorunlar, yapılacak yenilikler gibi konular ele alındı.

Konferansa İMEAK DTO Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.

Otonom gemilerde önümüzdeki yıllarda personele, ana makine ve jeneratör gibi sistemlere uzaktan erişilebileceğini belirten Gemi İnşa ve Elektronik Mühendisi Görkem Serbay Akıl şunları söyledi :

“Bu sadece birinci adım oluyor. İkinci adımda bu sistemle beraber hem yakıtın hem personelin hem de diğer sistemlerin performansındaki iyileşmeler konusu olacak. Üçüncü adımda klas ile beraber gelecek sertifikasyonu süreçleriyle tamamen insansız gemiler konuşulacak. Özellikle 2017’de başlayan alarm sistemleriyle beraber 2022’den sonra otonomu daha fazla konuşmaya başlayacağız. 2025’e kadar da bu süreç iyice netleşecek”

Yakıtta yüzde 10 tasarruf

Akıl, “Şu ana kadar yapılan testlerde, otonom gemiler özellikle yakıtta yüzde 10’luk tasarruf sağlıyor. Biz bunu iç kademeye ayırırsak; sistemleri kontrol edebilir hale getiriyoruz, sistem kontrol edilebilir hale geldikten sonra iyileştirmeleri yapıyoruz. Daha sonra otonumu ise adım adım işliyoruz. Mevcut gemilerimizde biz dataları alamadığımız için kulanıcı bağımlı sistemlere mecburuz. Kullanıcıdan gelen geri bildirimleri kullanmak zorundayız”

Kaptan güç kontrolünü sağlıyor

“Burada hangi kaptanın aynı gemiyi, aynı yolda, hangi süreyle aldığına baktığımızda bir kaptan 100’le gidiyorsa diğer kaptan 70’le gidiyor gibi dataları çıkartabiliyoruz. Mevcut olan sistemler personelde iyileştirme yapabiliyoruz. Kaptan tarafından baktığımızda gemilerde güç kontrolü sağlanmış oluyor. İyileştirme hem personelde oluyor hem personelin eğitim sistemini iyileştiriyoruz. Bakım performansına bakıp bakımının yapılıp yapılmadığını takip edebiliyoruz”

Öncelik mevcut gemilerde

“Biz ekleyeceğimiz sensörlerle ve alacağımız datalarla insana bağımlılığı azaltıp kişiyi eğitmiş oluyoruz. Buna ihtiyacımız azalmış oluyor. İnsansız gemiye geçiş öncelikle mevcut gemileri kontrol edebilmekten geçiyor. Bunu hem güç hem insan tarafında gerçekten kontrol edebilir hale getirmeyi amaçlıyoruz. Bundan sonraki aşama tamamen insansız olması. Bu bir geçiş süreci zaten. Bununla ilgili mevzuatlar şu anda oluşmadı. Önümüzdeki 7-8 yıl içinde bunlar oluşacaktır”


Bunları da beğenebilirsin