Denizcinin anasayfası

GEPA’dan yeni Norveç atılımı

GEPA Fiberglass, özellikle Norveçli müşterilerine satış sonrası teknik destek sağlamak için önemli bir anlaşmaya imza attı.

Türkiye’nin ilk milli filikalarını üreten ve geçtiğimiz aylarda ONURSAN bünyesine katılan GEPA Fiberglass, özellikle Norveçli müşterilerine satış sonrası teknik destek sağlamak için önemli bir anlaşmaya imza attı.

Norveç’teki 21 noktada gemi filika, kurtarma botu ve indirme donanımları alanında teknik servis hizmeti veren ülkenin en köklü denizcilik firmalarından biri olan KIS MARITIME ile temsilcilik anlaşması imzalayan GEPA Fiberglass, bu alanda müşteri ihtiyaçlarına daha aktif ve hızlı cevap verme olanağıın sağlamış oldu.

Norveç’in en büyüğü

Anlaşma için Türkiye’ye gelen KIS MARITIME Genel Müdürü Birger Andre Hansen, “KIS MARITIME olarak KIS Group Norway çatısı altında Norveç’te kendi alanında teknik servis hizmeti veren en büyük bağımsız kuruluş olduklarını ve GEPA’yı bölgelerinde en iyi şekilde temsil edeceklerini, böylece Türkiye – Norveç işbirliğinin satış sonrası alanda da geliştirilmiş olacağını söyledi.

Yeni kurallarla daha önemli hale geldi

Toplantıya katılan diğer bir isim olan KIS MARITIME Servis Müdürü Kristoffer Fjeldstad ise özellikle filika servisleri konusunda yürürlüğe giren yeni kurallar sonucunda, can kurtarma araçlarının teknik servis hizmetleri daha önemli ve göz önünde olan bir konu haline geldiğini sözlerine ekledi.

Hedefimiz Norveçli armatörler

GEPA Fiberglass Genel Müdürü Barbaros Onur ise, Türkiye’de Norveçli armatörler için inşa edilen gemilerde yerli üretim ürünlerin kullanılması konusunun yan sanayi alanında her alanda hizmet ve üretim sağlayan firmaların kalitelerini artıran bir etkisi olduğunu ve GEPA olarak Norveç projelerinde yer almanın kendileri için en büyük hedeflerden biri olduğuna dikkat çekti.

Satış sonrası yalnız kalmayacaklar

GEPA Fiberglass Satış Müdürü Sindre Knutsen ise, bu anlaşma ile satış sonrası hizmetleri için GEPA’yı tercih eden Norveçli armatörlerin kendi ülkelerinde yalnız olmadığını ve KIS Maritime kalitesiyle kendilerine en iyi servislerin sağlanacağını söyledi. Servis ve Satış Sonrası Destek anlaşması iki firma arasında 14.01.2020 tarihinde İstanbul, Tuzla GEPA Genel Merkezinde yapıldı.


Bunları da beğenebilirsin