Denizcinin anasayfası

Gestaş’tan öğrencilere denizcilik eğitimi

Bahçeşehir Koleji öğrencileri, Gestaş'ı ziyaret etti.

Bahçeşehir Koleji öğrencileri Gestaş’ın ”Gemide Mesleki Eğitim Programı” eğitimine katıldı.

Güverte ve makine hakkında bilgiler verildi.

Eğitimin ilk bölümünde Makine Enspektörü Fatih Başaran, öğrencilere gemide çalışan personellerin görevleri, gemide bulunan güverte ve makine bölümündeki işleyiş hakkında genel bir bilgilendirme gerçekleştirdi. Üniversiteye hazırlanan öğrencilere, uzak veya yakın yolda gemilerde çalışmak için hangi eğitimleri almaları gerektiği, yapmak istedikleri mesleklerin eğlenceli ve zor taraflarını aktarırken, gemi klasmanları hakkında da ek bilgiler verdi.

Güverte bölümünde ise bağlama limanına gelindiğinde geminin bağlama süreci, araçların boşaltılması ve alınmasındaki operasyonel süreçler ve geminin seyri hakkında bilgiler aktarıldı.

Sonrasında kaptan köşküne çıkılarak gemi kaptanı Sertaç Küçüksüler tarafından köşkte bulunan ve seyir esnasında veya limana yanaşıldığında kullanılan sistemler hakkında öğrencilere bilgiler aktarıldı.

Yeni gemi sistemleriyle eskiden kullanılan sistemler arasındaki farklardan bahsedildi.

Ana makine, şaft ve jeneratör çalıştırıldı

Eğitimin son safhasında öğrencilere, Makine Enspektörü Fatih Başaran ve gemi Çarkçıbaşı Niyazi Zeybek tarafından makine dairesinin işleyişi hakkında bilgiler verildi. Öğrenciler, geminin kalbi olduğu belirtilen makine dairesinde boru sistemleri, ana makineler, şaft, jeneratörler, elektrik sistemleri gibi aksamlar hakkında temel bilgiler edindi.

Son olarak öğrencilerin, ileride meslek sahibi olduklarında makine bölümünde çalışmayı tercih ettiklerinde nasıl bir ortamda mesai yapacaklarını anlamaları adına; jeneratör ve ana makineler çalıştırıldı.

“Güverte mi , makine mi ? ”

Öğrenciler, seçmeyi düşündükleri meslekle ilgili kafalarındaki soru işaretlerini giderecek bilgiler elde ederken, esprisi konusu olan “Güverte mi, makine mi?” sorusunu kendilerine yöneltildi. Soruya, kimi öğrenciler güverte, kimi öğrenciler de makine cevabı verdi.

 


Bunları da beğenebilirsin