Denizcinin anasayfası

Gülüç-2 kuyusunda sondaj çalışmaları başladı

Trillion Energy International Inc., Türkiye açıklarında, SASB gaz sahasında Gülüç-2 kuyusunda sondaj çalışması başlattı.

GSP Offshore’un Jack-Up sondaj platformu Uranus , işletmeci Trillion Energy International için Karadeniz’in Türk karasularındaki SASB gaz sahasında Gülüç-2 geliştirme kuyusunu kazmaya başladı.

Trillion Energy daha önce, Batı Akçakoca-1’in 17 ½ inç çapındaki bölümünü 1.008 m derinliğe kadar tamamladı. Gülüç-2 17 ½ inçlik kesit de benzer bir derinliğe kadar sondaj yapılıyor.

Toplam derinliğe ulaştıktan sonra kuyu delinecek ve test edilecek, Gülüç-2’nin tamamlanmasının ardından jackup geri dönerek Batı Akçakoca-1 kuyusunun devam eden işlemlerini tamamlayacak.

Şirket, Güluç-2’nin ocak ayı sonuna doğru, Batı Akçakoca-1’in ise mart ayına kadar üretime başlamasını bekliyor. Şirket, daha fazla alan geliştirme için gazdan elde edilen geliri kullanmayı planlıyor.

Akçakoca platformundan sondaj çalışmalarının tamamlanmasının ardından sondaj kulesi Doğu Ayazlı üretim platformuna aktarılacak. Mevcut programa göre, şirket ilk yedi üretim kuyusunu devreye almayı ve ardından 10 hedefin daha sondajını gerçekleştirmeyi hedefliyor.


Bunları da beğenebilirsin