Denizcinin anasayfası

Höegh Autoliners ilk karbonsuz yolculuğunu tamamladı

Norveçli RoRo nakliye şirketi Höegh Autoliners , Avrupa'dan Güney Afrika'ya biyoyakıtla çalışan Höegh Trigger gemisi ile ilk karbonsuz yolculuğunu tamamladı.

Norveçli RoRo nakliye şirketi Höegh Autoliners , ilk karbonsuz yolculuğunu tamamladı. Bu yolculuk sırasında, Höegh Autoliners için yeni Horizon tasarımı kapsamında altı Post-Panamax gemisinden oluşan bir serinin ikincisi olan Höegh Trigger , en yüksek sürdürülebilirlik standartlarını karşılayan gelişmiş biyoyakıtlarla çalıştı. 20 Şubat’ta Almanya’dan yola çıkan Höegh Trigger gemisi 19 Mart’ta Durban’a ulaştı.

GoodFuels’ın test çalışması için kullanılan biyoyakıt kükürt oksit içermiyor ve geminin karbon emisyonlarını yüzde 90’a kadar azaltıyor. Üretilen geri kalan emisyonlar, yolculuğu tamamen karbon nötr hale getirmek için Gold Standard sertifikaları ile dengelendi.

Bu yolculuk, şirketin karbondan arındırma çabalarının hızlandığını gösteriyor. Başarısı, biyoyakıtın filodaki gemiler için uygun bir seçim olduğunu gösterdi.

Yeni Horizon serisi, 8500 araç taşıyabiliyor ve çevre üzerindeki etkisini en aza indirecek şekilde tasarlandı .Gemiler, en son yakıt tasarrufu teknolojileriyle donatılmış olup, standart araç taşıyıcılarına kıyasla, araç eşdeğer birimi başına CO2 emisyonlarını yüzde 50 oranında azaltıyor.

Mevcut filoları çalıştırmak için gelişmiş biyoyakıtların kullanılması, yeni gemi teknolojileri gelişirken bugün emisyonları önemli ölçüde azaltma konusunda güçlü bir potansiyele sahip.

Bu deneme yolculuğunun başarısı ile ilgili konuşan Höegh Autoliners CEO’su Andreas Enger ” Bu yolculuk biyoyakıt gibi alternatif yakıtların kullanımıyla, deniz taşımacılığı endüstrisinde karbonsuzlaştırmaya yönelik önemli adımlara katkıda bulunabileceğimizi gösteriyor” açıklamasını yaptı.

GoodFuels ticari müdürü Isabel Welten ise “Höegh Autoliners gibi nakliye operatörleriyle çalışarak, okyanus taşımacılığını daha sürdürülebilir hale getirmeye katkıda bulunuyoruz ve denizcilik endüstrisinde CO2 emisyonlarının azaltılmasında birlikte önemli bir rol oynuyoruz” dedi.


Bunları da beğenebilirsin