Denizcinin anasayfası

Hoşgeldin İTÜ Ortaköy MTAL

İTÜ Ortaköy Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nin ilk dersini Rektör Prof. Dr. Mehmet Karaca verdi.

İTÜ Ortaköy Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nin (MTAL) 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı açılış töreni, okulların ilk günü gerçekleştirildi.

Okulda ilk dersi ise İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca verdi. Öğrencilere kapılarını bu yıl ilk kez açan İTÜ Ortaköy MTAL’nin açılış töreni İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Törene, akademisyenler, öğretmenler, öğrenciler ve velileri katıldı. Türkiye Denizcilik Federasyonu (TÜRDEF) Başkanı Erkan Dereli ve İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Sosyal Yardım Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı İlker Meşe de açılışa katılarak birer konuşma yaptılar.

Sürprizlerimiz olacak, hazırlıklı olun

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, katılımcılara İTÜ’nün eğitim ve araştırma olanakları ile İTÜ Ortaköy MTAL’nin öğrencilere sunacağı olanaklardan bahsetti. Karaca, “Okulun eğitmen kadrosu, yabancı dil olanakları, ders içeriklerinin yeterliliği, sınav sistemlerine ve müfredata uygun olarak derslerin en verimli şekilde aktarılması bizim için çok önemli kriterler.” dedi.

Sizler İTÜ’nün ilklerindensiniz

Karaca öğrencilere şöyle seslendi, “Sizler artık İTÜ’lüsünüz. İTÜ’nün ilklerinden bir tanesisiniz.” Kendisi, özgüvenin çok önemli olduğunu ifade ederken, öğrencilere çok önemli bir okulun ismini sırtlarında taşıyacaklarını belirtti. Ayrıca, İTÜ’nün MTAL öğrencilerine birçok imkân sunacağını aktardı. Öğrencileri sürprizlere açık bir eğitim-öğretim döneminin beklediğini kaydederken, onlara sanat ve sporla ilgilenmelerini tavsiye etti.

Çocuklarınız bize emanet

Prof. Dr. Mehmet Karaca velilere ise şöyle seslendi; “Türkiye’nin çeşitli illerinden öğrencilerimiz var. Onlar artık bize emanet, İTÜ olarak öğrencilerimizi biz himaye edeceğiz. Üniversitemiz ile çok iç içe hareket edecekler. Bazı dersler, İTÜ’lü akademisyenler tarafından verilecek. Öğrencilerimize burs olanakları sağlayacağız. Biliyoruz ki alanlarınızda fark yaratacaksınız. Okulumuz, İstanbul’un hatta belki dünyanın en güzel yerlerinden birinde bulunuyor. Bu da sizler için ayrı bir motivasyon kaynağı olacak.”

Karaca, eğitime, hayata ve kendi öğrencilik öyküsüne yer verdiği açılış dersinin ardından öğrencilerden ve velilerden gelen soruları yanıtladı.

“Kontenjanlarımız doldu.”

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Varın Numanoğlu ise konuşmasında şunları aktardı; “Bakanlığımızca belirlenen eğitimde 2023 vizyonu kapsamında geleceğin meslekleri konusunda iş birlikleri geliştirme, model mesleki eğitim kuruluşları oluşturma hedefleri konulmuştur. Bu hedefler doğrultusunda çıktığımız yolda İTÜ ile Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü imzalayarak İTÜ Ortaköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini kurduk. Şu an gerçekleştireceğimiz öncü proje, Bakanlığımızca ortaöğretim seviyesinde, bir üniversite ile iş birliği içerisinde yeni bir eğitim modeli olarak uygulanacaktır. Okulun açılışı ile ilgili ilk duyuruların yapıldığı andan itibaren gelen olumlu tepkilerden ne kadar doğru yolda olduğumuz bir kez daha ortaya çıktı. Öğrencilerimiz; Bilişim Teknolojileri, Elektrik-Elektronik Teknolojisi ve Denizcilik alanında açtığımız kontenjanları %100 doldurdu.”

“Burs ve nitelikli bir yabancı dil eğitimi sizi bekliyor.”

Prof. Dr. Kemal Varın Numanoğlu da, “Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde yeni bir dönemin de başlangıcını oluşturan lisemizde İngilizce hazırlık sınıfı olacak. Dersler, İTÜ Yabancı Diller Yüksekokulu koordinasyonunda verilecek. Üniversitemizin artırılmış sanal gerçeklik ile mesleki İngilizce öğretiminde çok önemli deneyimi olduğunu biliyoruz. Bu deneyimden ve gelişmiş laboratuvarlardan yararlanmak, öğrenci ve öğretmenlerimizin İTÜ Teknokent ile iş birlikleri geliştirmeleri sağlamak okulumuzda verilecek eğitimi daha da güçlü hale getirecektir. Okul bittikten sonra mezunlarımızın Üniversitemiz ilgili bölümlerini kazanmaları durumunda yükseköğrenimleri boyunca İTÜ tarafından kendilerine burs desteği sağlanacağını da sizlerle paylaşmak isterim.” dedi.

Tekrar okumak istedim

İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Sosyal Yardım Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı İlker Meşe ise, “Bu kadar güzel eğitim kadrosunu görünce açıkacası tekrar okumak istedim. Çok şanslı olduğunuzu ve çok güzel bir meslek seçtiğinizi bilmenizi istedim. Aramıza hoş geldiniz” diye konuştu.

Dara düşenin yanındayız

Meşe şunları söyledi :

“Size iki farklı kimliğimden söz etmek istiyorum. Birincisi benim okul kimliğimden. İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Sosyal Yardım Vakfı yönetim kurulu başkanıyım. Vakfımız denizde hayatını kaybeden mezunlarımızın çocuklarını okutmak, akademisyen yetiştirmek ve öğrencilerimize burs vermek üzere kuruldu. Bunun yanından bütün mezunlarının yardımına koşar. Gerekirse huzur evlerine yerleştirir. Böyle başka bir vakıf yoktur.

Köklü kurallarımız var

Bunun bu okulun, yani denizcilik fakültesi mezunlarının özelliği olduğunu bilmenizi isterim. Bizler Türk denizciliğinin yazılı olmayan kurallarını bilen, uygulayan ve bu güne kadar taşıyan bir okuluz. Liseden sonra hepinizin bu okulu tercih edeceğini biliyoruz. Bizler köklü denizcilik geçmişimizle hep yanınızda olacağız ve hep sizlerle beraber olacağız. Sizlere ağabeylik ve kardeşliğin ne anlama geldiğini öğreteceğiz. Bu öğrendiklerinizle çok güzel bir gelecek yaşayacağınıza emin olabilirsiniz.

Girişimci de olabilirsiniz

Benim ikinci kimliğim ise işinsanı tarafım. Sizlerin arasından çıkan birisi olarak neler yapabileceğinizi paylaşmak istiyorum.

Bir şirketim 300’den fazla gemiye bakım programı uyguluyor. Gemilerin şirket ile irtibatını sağlayarak bütün sorunları çözebilen bir yazılım programı. Bir diğeri dünyanın 760 limanında Türk gemilerine kimyasal ve gaz veriyor. Bir diğeri gemilerimizin yağ ve yakıt analizlerini yapıyor. Bir diğeri de gemilerin elektrik donanımını kontrol ediyor ve gemi emniyetini sağlıyor.

İşte bu okuldan mezun olduğunuzda ve denizcilik fakültesini bitirdiğinizde sizleri bu ve bunun gibi işler bekliyor olacak. Önce denizde çalışacak, daha sonra fırsatları değerlendirerek iş hayatına yönelecek veya denizcilik şirketlerinde önemli görevler alacaksınız.

Bunun için iyi çalışın, dürüst olun, verilen görevleri yapın ve en önemlisi mesleğinizi sevin. Yolunuz açık olsun. Allah selamet versin

Törende İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Fuat Aydın, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Yasin Çağatay Seçkin ve Dr. Ömer Tontuş da birer konuşma yaptı. Açılış; İTÜ Ortaköy MTAL Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Toros’un moderatörlüğünü üstlendiği panel ile son buldu.


Bunları da beğenebilirsin