Denizcinin anasayfası

Hulusi Akar: Mayınlar kasıtlı bırakılmış olabilir

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ‘’Mayınlar Nato gemilerinin Karadeniz’e girmesi için kasıtlı bırakılmış olabilir’’ dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar “Karadeniz’deki mayınları kim bıraktı, bilmiyoruz. Rus yapımı ama hangi ülke bıraktı araştırılıyor” dedi.

Akar, Karadeniz’den Türkiye sularına giriş yapan mayınlarla ilgili olarak, “Mayınlar kasıtlı mı bırakıldı diye şüphelerimiz var. Belki NATO’ya ait mayın tarama gemilerinin Karadeniz’e girmesi için bir plan dahilinde de bu mayınlar bırakılmış olabilir. Bizi sıkıştırmak için…” değerlendirmesinde bulundu.

Nato gemilerinin Karadeniz’e girmesi için mi?

Akar sözlerine şöyle devam etti: “Karadeniz’deki mayınları kim bıraktı, bilmiyoruz. Rus yapımı ama hangi ülke bıraktı araştırılıyor. 400 civarında Mayın olduğu haberleri çıkıyor. Bulgaristan ve Romanya makamlarıyla görüştük. Tarama çalışmaları yapıyor onlar da. Belki NATO’ya ait mayın tarama gemilerinin Karadeniz’e girmesi için bir plan dahilinde bırakılmış olabilir’ diyenler de var. Bizi sıkıştırmak için. Ama biz Montrö kurallarına bağlı kalacağız. Karadeniz’e savaş gemilerini sokmayacağız” ifadelerini kullandı.


Bunları da beğenebilirsin