Denizcinin anasayfası

İlk Ukrayna MİLGEM’i kızağa kondu

Ukrayna donanması için inşa edilen ilk Ada sınıfı MİLGEM korveti, RMK Marine’de düzenlenen törenle kızağa konuldu.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri için Türkiye tarafından inşa edilecek dört adet MİLGEM korvetinden ilki RMK Marine’de düzenlenen törenle kızağa konuldu.

Ana yükleniciliği STM tarafından üstlenilen ve teknoloji transferini de kapsayan projede diğer korvetlerin ise Ukrayna’da inşa edileceği öğrenildi.

Ukrayna donanması için inşasına başlanan ADA sınıfı ilk MİLGEM korvetin takvime uygun olarak devam ettiğini belirten Ukrayna Savunma Bakanı Andrey Taran, deneme seyirinin 2023’te başlayacağını söyledi.

Taran, “Sözleşmeye göre inşa teknolojisi kademeli olarak Ukranya’ya aktarılacak. Sonraki tüm korvetler Ukrayna tesislerinde inşa edilecek. Bbu savaş gemileri, uzun vadede, Ukrayna’nın Azak – Karadeniz bölgesindeki savunmasını önemli ölçüde güçlendirecek” dedi.

Türk füzeler gündemimizde

Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Oleksandr Myronyu ise korvetlerin silah sistemlerinin halen gündemlerinde olduğunu belirterek, “Bu bağlamda önceliğimiz Ukrayna üretimi Neptün gemisavar füzemizdir. Aynı zamanda Amerikan Harpoon, Türk ATMACA ve diğer füzeleri de değerlendiriyoruz” diye konuştu.. Korvet, birkaç on yıl boyunca hizmet verecek bir gemidir. Bu süre zarfında, farklı özelliklere ve boyutlara sahip olacak yeni gemisavar füzeler geliştirilecek, bu nedenle kendimizi önceden belirlenen yapay çerçevelerle sınırlamıyoruz” dedi.

Myronyu, korvetlerde savaş yönetim sistemi olarak ise  HAVELSAN üretimi GENESİS’in kabiliyetlerini aşabilecek bir sistem bulunmadığını ve kendilerinin tercihinin de bu yönde olduğunu sözlerine ekledi.


Bunları da beğenebilirsin