Denizcinin anasayfası

İran petrol tankerine saldırı: 3 ölü

Suriye'nin Banyas açıklarında demirli petrol tankerine saldırı düzenlendi. Saldırıda üç kişi patlama sonucu öldü.

Suriye’de Beşşar Esed rejiminin kontrolündeki Tartus iline bağlı Banyas kentinde petrol taşıyan petrol tankerine silahlı insansız hava aracıyla (SİHA) saldırı düzenlendiği, gemide çıkan yangının söndürüldüğü bildirildi. Suriye yetkililerine göre, tankerde bulunan 3 kişi öldü.

SANA’nın haberine göre, Doğu Akdeniz’deki Banyas’ta petrol taşıyan tankere SİHA ile saldırı yapıldı.
Gemideki depoda çıkan yangının söndürüldüğü belirtilerek, saldırının Lübnan kara suları yönünden gerçekleştirildiği iddia edildi.

İran’ın yarı resmi Tasnim Haber Ajansı, Suriye devlet haber ajansı SANA’ya dayandırdığı haberinde İran’a ait bir petrol tankerinin saldırıya uğradığını iddia etti. Haberde tankerin, Suriye’nin Banyas limanında saldırıya uğradığı öne sürüldü. Katar’a ait El Cezire kanalı da İran’a ait petrol tankerine yönelik saldırının SİHA ile gerçekleştirildiğini iddia etti.
Suriye’deki petrol rafinerileri, rejim güçlerinin kontrolündeki Banyas kentinde bulunuyor.

Öte yandan 6 Nisan’da İran’a ait Saviz adlı gemi Kızıldeniz’de Cibuti açıklarında saldırıya uğramıştı. Saldırıyı doğrulayan İran Dışişleri Bakanlığı, geminin lojistik üs olarak kullanıldığını ve korsanlarla mücadele amacıyla bölgede bulunduğu belirtmişti.

Geçtiğimiz ay ABD ve Orta Doğu yetkililerine atıfta bulunan bir raporda Wall Street Journal, İsrail’in 2019’un sonlarından bu yana Suriye’ye giden ve çoğunlukla İran petrolü taşıyan en az bir düzine gemiyi hedef aldığını söyledi.


Bunları da beğenebilirsin