Denizcinin anasayfası

İskoçya Islay’i Cemre’ye emanet etti

CMAL için inşa edilen iki yeni feribotun omurga döşeme ve çelik kesme törenleri 12 Ocak’ta Cemre Tersanesi’nde gerçekleştirildi.

İlk feribotun omurgası döşenirken, ikinci gemi için planlanandan üç hafta önce çelik kesmeye başlandı. Cemre Tersanesi’nde gerçekleştirilen törende açılış konuşmasını CMAL CEO’su Kevin Hobbs yaptı, ardından da iki geminin proje müdürü Recep Portakal konuşmayı devam ettirdi.

NaValue tarafından tasarlanan 94,8 metrelik bu yeni araç/yolcu feribotlarının her biri 450 yolcu ve 100 araba veya 14 ticari araç kapasitesine sahip olacak, bu da Islay rotalarında araç ve yük kapasitesinde toplam %40’lık bir artış sağlayacak.

İlk geminin deneme seyirleri ve mürettebat alıştırmalarının ardından Ekim 2024’te hizmete girmesi beklenirken, ikinci geminin ise 2025’in başlarında teslim edilmesi planlanıyor.

İki feribotun inşasına yönelik 91 milyon sterlinlik sözleşme, ihalenin ardından Mart 2022’de CMAL tarafından Cemre Tersanesi’ne verilmişti.

İskoçya Ulaştırma Bakanı Jenny Gilruth yeni inşalar hakkında şunları söyledi:

“Bizi Islay’e hizmet veren filoya yeni feribotlar eklemeye bir adım daha yaklaştıran bu hayati proje bir kilometre taşı. Bu yeni gemiler adanın ekonomisinin büyümesine yardımcı olmanın yanı sıra batı kıyısındaki en yoğun yük hizmetlerinden Islay güzergahının daha geniş bir ağa sahip olmasını sağlayacak. İskoç Hükümeti, ada topluluklarımızı desteklemek için yeni feribotları görevlendirmeye kararlı ve bu gemilerin zamanında ve bütçeye uygun olarak hizmete başlaması yeni kararlar almada cesaretlendiriyor”


CMAL’den Müdür Jim Anderson ise, “Cemre tersanesi, üzerinde anlaşılan zaman çizelgesi içinde iki önemli kilometre taşına ulaşarak, yapacağını söylediği şeyi yapıyor. Omurganın döşenmesi, geminin ömründe önemli bir kilometre taşıdır ve geminin inşasının başlangıcını işaret eder ve inşa sırasında imal edilecek ve dikilecek birçok üniteden ilki olur” diye konuştu.


Bunları da beğenebilirsin