Denizcinin anasayfası

İzmir Shipyard ilk IZ 1100 RC’yi suya indirdi

İzmir Shipyard, yeni serisi IZ 1100 RC'nin ilk devriye botunu Arnavutluk için inşa etti.

Sahil güvenlik ve devriye botu inşasında Türkiye’nin önemli firmalarından biri olan İzmir Shipyard, yeni serisinin ilk gemisini denize indirme töreniyle duyurdu.

IZ 1100 RC serisinin, Arnavutluk Emniyet Müdürlüğü için inşa edilen ilk botu suyla buluştu.

Arnavut Polisi’nin sahil güvenlik için kullanacağı 5 bot Gözüyılmaz Mühendislik bünyesinde faaliyet gösteren İzmir Shipyard tarafından inşa ediliyor. Arnavutluk Emniyet Müdürlüğü, Avrupa’nın yeşil ve mavi sınırlarının etkin yönetimi için AB tarafından finanse edilen proje çerçevesinde bir ihale açtı. Hollanda, Norveç ve İtalya’dan firmaların katıldığı ihalede Gözüyılmaz Mühendislik teknik dosya üzerinden tam not aldı. Proje kapsamında İzmir’de devriye ve denetimde kullanılacak 15 metrelik alüminyum tekne ve 10 metrelik fiberglas tekne yapımına başlandı. Botlar hesaplamalara göre gelecek yıl Mart ayında denize indirilecek ve Dıraç kentinde Arnavutluk İçişleri Bakanlığı yetkililerine teslim edilecek.

“30 milyon lira para ülkemize gelecek”

Gözüyılmaz Mühendislik ve İzmir Tersanesi Genel Müdür Yardımcısı Özgür İnam, İzmir Shipyard markası altında yurt dışına bot ihraç ettiklerini söyledi. Şirket olarak 26 yıldır ticari üretim yaptıklarını belirten İnam, savunma sanayisinde de faaliyet gösterdiklerini söyledi. Arnavutluk ile en son anlaşma yaptıklarını belirten İnam, “Bu çok rekabetçi bir ihaleydi. Avrupalı firmaları geride bıraktık. şişeden. Ülkemiz için firmamız için hem de gurur verici oldu” demişti.

İhraç edilecek teknelerin Arnavutluk’un ilk polis donanması olacağını söyleyen İnam, “Şu anda 5 bot var. Botlar şu anda İzmir, Antalya ve İstanbul’da kullanılan devriye botlarıyla aynıdır. Arnavutluk dost ve kardeş ülkemiz. Türk polisinin kullandığı ürüne, tekneye güveniyor ve onu bizi seçiyorlar. Mart ayında denizle buluşmayı planlıyoruz. Toplam tekneler ülkemiz karşılığında bize yaklaşık 3 milyon dolar getirecek” ifadesini kullanmıştı.

“İhracat sadece Arnavutluk’la sınırlı değil”

Firma olarak, Rus özel kuvvetlerine de bot ihraç ettiklerini belirten İnam, Nijerya’ya ihracat için de sözleşmeler imzaladıklarını vurguladı. Bunların yeni işlere atıf olacağını belirten İnam sözlerini şu cümlelerle tamamladı:

“ASELSAN ile otonom ve insansız tekneler de ürettik. Envantere girdiler. Ayrıca bir roketatar üretiyoruz. İnsansız hava araçlarıyla havacılık alanında yakaladığımızı denizlerde de yakalayacağımıza inanıyoruz. Dünyada hem otonom hem de sürüş kabiliyetine sahip insansız teknelerle uğraşan beş ülkeden biriyiz. Bunda çok ciddi bir irade var.”

Botların özellikleri

Uzunluk : 10.80 metre
Genişlik : 3.70 metre
Draft : 0.60 metre
Materyal : GRP
Yolcu ve mürettebat : 6 + 4
Hız : 50 + kts
Klas : CE Category C


Bunları da beğenebilirsin