Denizcinin anasayfası

İzmit Körfezi’nin kaderini değiştirecek ihale

İzmit Körfezi Dip Çamuru Temizleme ihalesinin tarihi belli oldu.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan, finansmanı konusunda Cumhurbaşkanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından desteklenen İzmit Körfezi Dip Çamuru Temizleme ihalesinin tarihi belli oldu. Doğu baseninde 1 milyon 225 bin metrekare alanda yapılacak dip temizliği ile körfezin kaderi değişecek ihale 28 Ekim’de yapılacak.

İhale tarihi belli oldu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Cumhurbaşkanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı desteği ile İzmit Körfezi dip çamuru temizleme ihalesinin tarihi belli oldu. İzmit Körfezi Doğu Baseni Dip Çamurunun Temizlenmesi, Susuzlaştırılması ve Bertarafı işi ihalesi 28 Ekim’de saat 10.00’da Büyükşehir Belediyesinde yapılacak. İzmit Körfez’inin kaderini değiştirecek olan büyük proje 650 günde tamamlanacak.

Hazırlıklar başladı

Marmara Denizinde geçtiğimiz yıl yaşanan müsilaj felaketinin ardından Büyükşehir Belediyesi İzmit Körfezi’ni kurtarmak için çok önemli bir projenin hazırlıklarını yaptı. Bir yıldan fazla bir sürede yapılan İzmit Körfezi Dip Çamurunun Temizlenmesi, Susuzlaştırılması ve Bertarafı Projesi ihaleye çıktı. Maliyeti iki milyona yakın olan projenin ilk etabı olan Doğu Baseni Dip Çamuru Temizleme, Susuzlaştırma ve Bertaraf ihalesi 28 Ekim’de Büyükşehir’de yapılacak.

9,5 milyon metreküp çamur

Yapılacak ihale ile İzmit Körfezinde çok büyük bir projeye imza atılacak. Körfezin Doğu Baseninde 1 milyon 225 bin metrekare alanda toplam 9 milyon 462 bin 445 metreküp çamur çıkartılması planlanıyor. Çamur çıkarılması iki tane gemi ile yapılacak. Büyük gemi 2 metreden fazla derinlikte, küçük gemi ise kıyada iki metreden daha az derin olan noktalarda çamuru çıkartacak. Gemilerin çıkardığı çamur borularla karada kurulacak susuzlaştırma tesisine gönderilecek.

Susuzlaştırma tesisine gelen çamurun belli kimyasallardan geçmesi için de Dozajlama ünitesi yapılacak. Burada gelen çamurların susuzlaştırılmasının kolaylaşması için kullanılacak kimyasallar için 20 metreküp hacme sahip 8 polimer tank yapılacak. Polimer tanklar toplam 1500 metrekare alanda kurulacak. Bu ünite de Susuzlaştırma Tesisinin içinde kurulacak ve ayrı bir yerde olmayacak.

1 milyon metreküp atık depolanacak

Dip Çamuru Temizleme, Susuzlaştırma ve Bertaraf Projesi için İzmit Atletizm Pistinin arkasında bulunan yeşil alanda 68 bin metrekare alanda susuzlaştırma tesisi kurulacak. İhaleyi alan firmanın kuracağı tesislerde susuzlaştırma ile ilgili ihale dosyasında belirtilen tüm önlemler alınacak. Tesiste denizden borularla gelen tüm çamur susuzlaştırılacak ve bertarafa hazır hale getirilecek.

Susuzlaştırılan çamurlar yüklenici firma tarafından Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenen ve alandan 30 kilometre uzakta olan depolama alanına taşınacak. Susuzlaştırmadan sonra toplamda 1 milyon 13 bin 150 metreküplük bir atığın kalması bekleniyor. Bu atık belirlenen depolama alanında depolanacak. Dip çamuru temizleme işinde deniz operasyonunda en az 15, kara operasyonunda ise en az 10 kişinin çalışması planlanıyor.


Bunları da beğenebilirsin