Denizcinin anasayfası

Kaptanlar Nazmi Kaptan’ı andı

Nusret Mayın Gemisi'nin komutanlarından Kılavuz Kaptan Nazmi Akpınar mezarı başında anıldı.

Deniz Trafik Operatörleri Derneği (DTOD), Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği (TKKD) ve Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneği (TÜRKKAPDER) yöneticileri, Nusret Mayın Gemisi’nin komutanlarından, Kılavuz Kaptan Binbaşı Nazmi Akpınar’ın mezarını ziyaret etti.

Anma törenine DTOD’yi temsilen yönetim kurulu başkanı Kapt. Selahattin Alan, yönetim kurulu üyesi Kapt. Zafer Öztürk ve Kapt. Garip Erdoğan katılırken, TÜRKKAPDER’den yönetim kurulu genel sekreteri Kapt. Zafer AKbulut, TKKD’den ise yönetim kurulu başkanı Kapt. Muammer Arslantürk, Kapt. Burak Karanlık ve Kapt. Burak Reis Yavuz hazır bulundu.

Kapt. Muammer Arslantürk :
“Çanakkale olmasaydı Türk yurdu özgür olmazdı”

Kaptan Nazmi Akpınar’ın tarihin seyrini değiştirecek bir strateji ile Anadolu savunmasının önünü açtığını belirten Kapt. Muammer Arslantürk, “Meslektaşımız Nazmi Kaptanın kahramanlığın unutulmaması için her yıl burada toplanmaya devam edeceğiz. Eğer Çanakkale savunması olmasaydı bugün Türk yurdu özgür olmazdı. Çanakkale ve İstanbul Boğazlarının yanı sıra Marmara Denizi yani Türk Boğazlar sistemi Türk hükümranlığında olmazdı. Onları şükran ve minnetle anıyoruz. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kurtarıcılarımıza şükranlarımızı sunuyoruz” diye konuştu.

Kapt. Zafer Akbulut :
“Denizci Millet Denizci Ülke Olmamız Gerekiyor”
Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneği Genel Sekreteri Kapt. Zafer Akbulut, “Bandırma vapuru kaptanı İsmail Hakkı Durusu’yu da her yıl anıyoruz. Denizci millet, denizci ülke olmamızı için denizlere önem vermemiz gerekiyor. Önderimiz Mustafa kemal Atatürk’ün izinden giderek denizci ülke olmak için çabalayacağız” dedi.

Kapt. Selahattin Alan :
“Görevimizi yerine getireceğiz”
Kapt. Selahattin Alan ise, “Çanakkale cephesi kara ve deniz savaşlarıyla Birinci Dünya Savaşı’nın en önemli yeri. Türk milletini kahramanlaştıran Çanakkale cephesindeki tüm denizciler adına burada bulunarak görevimizi yerine getirmeyi istiyoruz” dedi.

Kapt. Zafer Öztürk :
“Nazmi Kaptan savaşın kaderini değiştirdi”
Zafer Öztürk, “Nazmi Kaptan, Çanakkale Savaşı’nda, dünya tarihini değiştiren etkenlerden biridir. Mayınları paralel dizerek işgalcileri büyük bir yenilgiye uğrattı. Biz meslektaşları burada toplanarak hem Nazmi Kaptan’ı hem tüm Çanakkale şehitlerimizi anıyoruz. Geçmişimizi bilerek hareket ediyoruz. Çanakkale savaşı kazanılmasaydı o dönemde Rusya gibi bir düşmanımız daha olacaktı. Oysa Rusya kurtuluş mücadelemize destek verdi.” dedi.

Kaynak : Denizkartali.com

Kılavuz Kaptan Binbaşı Nazmi Akpınar

Yıl 1915… 7 Mart’ı 8 Mart’a bağlayan gece…

Nusret Mayın Gemisi, Yüzbaşı Tophaneli Hakkı Bey ve Müstahkem Mevkii Mayın Grup Komutanı Yüzbaşı Hafız Nazmi (Akpınar) idaresinde, düşman gemilerin projektörlerine aldırmadan, Erenköy Koyu önlerinde Karanlık Liman’a yüzer metre aralıklarla 26 mayın döktü. Böylece 11’inçi hat olarak, daha önce tesis edilen diğer 10 hattan farklı olarak, sahile paralel bir mayın hattı oluşturuldu.

Yüzbaşı Tophaneli Hakkı Bey

Devam eden günlerde, İngilizler deniz ve hava keşifleri yapmalarına rağmen bu mayınları bulamadılar.

Ve 18 Mart 1915, sabah saat 10.00…

Müttefik donanması, Boğaz’ı zorlamaya başladı. Düşman gemilerinin bombardımanına karşılık veren Türk bataryalarından açılan ateş sonucu manevra yapma ihtiyacını hisseden İngiliz ve Fransız Donanmalarına ait gemiler Nusret Mayın Gemisi’nin dökmüş olduğu mayınlara çarptı.

İngiliz Donanması’na ait HMS Irresistible ve HMS Ocean ile Fransız Donanması’ndan Bouvet zırhlıları aldıkları yara nedeniyle battı.

Bununla birlikte, müttefik donanmaya ait Gaulois, Suffren ve Inflexible zırhlıları da ağır hasar almış, birçok zırhlı da kıyı bataryalarımızın ateşiyle savaş dışı kalmıştı.

İşte, Nusret’in döşediği mayınlar 18 Mart 1915’te Çanakkale Savaşı’nın kaderini değiştirmiş ve O’na dünyanın en ünlü mayın gemisi unvanını kazandırmıştı.

Nusret’in diğer mürettebatı ise şu isimlerden oluşuyordu : Güverte Yüzbaşısı Hüseyin, Önyüzbaşı Çarkçı Ali, İkinci Çarkçı Ahmet, Üçüncü Çarkçı Yüzbaşı Hasan, Elektrik Zabiti Mülazım Hasan, Top Zabiti Mülazım Kadri Bey ve 54 er.


Bunları da beğenebilirsin