Denizcinin anasayfası

Karadenizli balıkçılar mayın mağduru!

Kıyıköy'de balıkçılar, balıkçı teknesindeki patlamanın ardından Karadeniz'de avlanırken, mayın tedirginliği yaşadıklarını söyledi.

Kırklareli’nin İğneada beldesi açıklarında, balıkçı teknesinde meydana gelen ve mayının neden olduğu ileri sürülen patlamanın ardından balıkçılar, Karadeniz’de avlanma tedirginliği yaşıyor.

Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada beldesi limanından Karadeniz’e avlanmaya çıkan ‘Ahmet Mollaoğlu- 2’ balıkçı teknesinde, 9 Kasım akşamı, kıyıdan 3 mil açıkta patlama meydana geldi. 13 kişilik mürettebatın bulunduğu teknede yaralanan olmazken, ön kısmında delik açıldı. Mürettebatın yatakhane bölümünden su almaya başlayan tekne, diğer teknelerin yedeğine alınarak, İğneada Limanı’na getirildi. Teknedeki balıkçılar, patlamaya mayının neden olduğunu öne sürerek, büyük korku yaşadıklarını anlattı. Patlamayla ilgili Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan incelemeler devam ediyor. Teknede Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin de yer aldığı çalışmalar, su altından da yürütülüyor.

Ava çıkmaktan korkuyorlar

Vize ilçesine bağlı Kıyıköy beldesinde balıkçılar, teknedeki patlamanın ardından Karadeniz’de avlanırken, mayın tedirginliği yaşadıklarını söyledi. Olayın ardından teknelerini limana çeken balıkçılar, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin sürekli devriye görevi yürüttüğünü kaydetti. Kıyıköy’de 25 yıldır balıkçılık yapan Ferhat Yanık, korku ile balıkçılık yaptıklarını belirtip, “Şimdi tedirginlik yaşıyoruz. Teknemiz ufak, Allah göstermesin, zaten öyle bir şey olsa bizim kurtulma şansımız yok. O konulardan dolayı denizlerde avlanmaktan korkuyoruz. Bu olaylar ne kadar sürer, tabi bilmiyoruz. Balıkçılıkta biraz zayıf geçiyor. Gece geziyoruz yakamozla ama mayın korkusundan fazla gezemiyoruz ki burada da balıkçılık gece oluyor” diye konuştu.


Bunları da beğenebilirsin