Denizcinin anasayfası

Kıran : ‘Evde oturup acentelik olmaz’

DTO Başkanı Tamer Kıran: "Gemi Acenteleri Yönetmeliği’nde oldu bittiye müsaade etmeyeceğiz" dedi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Nisan Ayı Meclis Toplantısı sonrası konuşan İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, oda yönetimi olarak Gemi Acenteleri Yönetmeliği’nde hiçbir oldu bittiye müsaade etmeyeceklerini söyledi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Nisan Ayı Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır Başkanlığı’nda Fındıklı’daki genel merkez binasında gerçekleştirildi.

“Bizi aradan çıkartamazlar”

Toplantının kapanış konuşmasını yapan İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran şunları söyledi :

“Gemi Acenteliği Yönetmeliği taslağı geldi. Her zamanki gibi okumadan, bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olan camiamızdan çok büyük bir ses geldi. Ben tüm camiaya şunu söylemek istiyorum. Tek tek bakıyoruz, inceliyoruz. Hiçbir oldu bittiye müsade etmeyiz. Herkes müsterih olsun. Kimse, bizi aradan çıkartacaklar, dükkanımızı kapattıracaklar diye düşünmesin”

“Cep telefonuyla acentelik olmaz”

“Bunu söylerken şöyle bir şey de söylemek zorundayım. Bir işi, bir mesleği icra edebilmek için birtakım standartların olması gerekiyor. Bir asgari standartların olması gerekiyor. Yani evinizde oturup cep telefonunuzla acentelik yapamazsınız. Yapmamalısınız. Olmaz. Bu işin bir standardı var. O standardı da sağlamak zorundasınız. Bu asgari kriterleri dikkate alarak biz oda yönetimi olarak Gemi Acenteleri Yönetmeliği’nde hiçbir oldu bittiye müsaade etmeyeceğiz. Sektör için en makul, en uygun olanını gerçekleştireceğiz. Bu konuyla ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın birimleri, bizimle aynı görüştedir, hemfikirdir. Onların da küçükleri ezme, yok etme gibi bir düşünceleri yoktur. Böyle bir eğilimleri yoktur. Neticede en iyisi ortaya çıkacaktır”

Önce römorkörcülük sonra kılavuzluk

Kıran, Kılavuzluk ve Römorkörcülük Hizmetleri Yönetmeliği ile ilgili olarak da şunları söyledi :

“Bir başka konu, Kılavuzluk ve Römorkörcülük Hizmetleri Yönetmeliği çalışmaları. Bununla ilgili haber alıyorsunuzdur. Kılavuzlukla şeyler yapılmaya başlandı. Belgeler verilmeye başlandı. Peşinden römorkörlük verilecek. Ardından faaliyet izinleri verilecek. 2005’ten bu yana yönetmeliği olmayan bu konu bu dönemde artık bir kural, kaide altına alınmış olacak. Burdan bütün bakanlık çalışanlarına teşekkürlerimi iletiyorum. Son derece büyük özveriyle çalışıyorlar”


Bunları da beğenebilirsin