Denizcinin anasayfası

Konteyner gemisi alev topuna döndü

İçinde nitrik asit, diğer kimyasallar ve kozmetik ürünler bulunan konteyner gemisinde patlama oldu.

Sri Lanka’nın başkenti Colombo açıklarında .Singapur bayraklı X-Press Pearl isimli konteyner gemisinde bir hafta önce çıkan yangının ardından dün de büyük bir patlama meydana geldi. Henüz 3 ay önce sefere başlayan 186 metre boyunda 35 metre boyundaki X-Press Pearl isimli gemi 1486 konteyner, 25 ton nitrik asit, diğer kimyasallar ve kozmetik ürünleri taşıyordu.

Ancak gemide Sri Lanka’nın başkenti Colombo açıklarında gemide başlayan yangın bir türlü söndürülemedi. Dün sabah saatlerinde X-Press Pearl isimli konteyner gemisinde büyük bir patlama meydana geldi ve gemi alev topuna döndü.

Patlamanın ardından tüm mürettebat tahliye edilirken ve en az sekiz konteynır denize düştü. Denize nitrik asit dökülmesine karşın yetkililer denize girilmesini yasakladı.

Gemideki yangını söndürmek ve gemiyi bulunduğu yerden 50 mil daha açığa çekmek için çalışmalar devam ediyor. Ancak şiddetli rüzgar çalışmaları aksatıyor.

Gemide Filipin, Çin, Hint ve Rus uyruklu 25 mürettebat bulunuyordu ve Çin’de inşa edilen gemi bu yıl şubat ayında seferlere başlamıştı.


Bunları da beğenebilirsin