Denizcinin anasayfası

Kotug : “Sanmar ile çığır açıcı bir projede iş birliği yapıyoruz”

Sanmar Tersaneleri'nin Kotug Canada için inşa ettiği metanol yakıtlı römorkörler için omurga yerleştirme töreni düzenlendi.

Sanmar Tersaneleri’nin Kotug Canada için inşa ettiği ve dünyada ilk olan metanol yakıtlı römorkörler için omurga yerleştirme töreni düzenlendi.

Omurga döşeme töreninde soldan sağa; Berkay Yılancı ve Özgür Yakut (Kotug proje ekibi), Marcel van Meel (Kotug), Cem Seven (Sanmar Tersaneleri), Ali Gürün (Sanmar Tersaneleri), Ipek Gürün (Sanmar Tersaneleri), Zoë Kooren (Kotug), Ard-Jan Kooren (Kotug) ve Maciej Zielinski (Kotug) hazır bulundu.

 

Robert Allan tarafından Sanmar ve Kotug’a  özel tasarlanan iki adet RAsalvor 4400-DFM, Kanada’nın Trans Mountain Genişleme Projesi (TMEP) için hizmet verecek.

Kotug : “Çığır açıcı proje”

Törende bir konuşma yapan KOTUG International Başkanı ve CEO’su Ard-Jan Kooren, “Sadece denizcilik sektörünü dönüştürmekle kalmayıp aynı zamanda sera gazı emisyonlarının azaltılmasında ve denizcilik endüstrisinde sürdürülebilirliğin desteklenmesinde önemli bir rol oynayan bu çığır açıcı projede – Sanmar ile – işbirliği yapmaktan heyecan duyuyoruz dedi.

Sanmar : “Sınırları zorlayan bir proje”

Sanmar Tersaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gürün ise, “Omurga döşeme töreniyle gemilerin sadece fiziki inşasının başlangıcını değil, aynı zamanda denizcilik teknolojisi ve çevre bilincinin sınırlarını zorlayan iddialı bir projenin devamına da imza attık” diye konuştu.

Her iki römorkör de, tankerlere Vancouver Limanı’ndan Salish Denizi’nin ticari nakliye yolları üzerinden Pasifik Okyanusu’na kadar eşlik edecek. Kotug Canada, bu proje için Beecher Körfezi’ndeki Sc’ianew First Nation ile ortaklık kurmuştu.

SD AISEMAHT ve SD QWII-AAN’C SARAH olarak adlandırılan iki römorkör de metanol yakıt kullanarak sera gazı (GHG) emisyonlarını ve su altından yayılan gürültüyü daha da azaltarak önemli çevresel faydalar sağlayacaklar.

43.80 metre uzunluğunda ve 15 metre genişliğindeki römorkörler 120 ton çekiş gücüne sahip olacaklar ve 15 knot hıza ulaşabilecekler.


Bunları da beğenebilirsin