Denizcinin anasayfası

Kuzey Star General Chernyakhovsky’i suya indirdi

Kuzey Star tersanesi tarafından Rusya'ın Rosmorport şirketi  için inşa edilen  General Chernyakhovsky suya indirildi.

Rusya’nın Rosmorport şirketi tarafından Ust-Luga-Baltiysk hattında kullanılmak üzere Kuzey Star Tersanesi’ne sipariş edilen 200 metre uzunluğundaki Ro-Ro gemilerinin ikincisi olan General Chernyakhovsky düzenlenen törenle suya indirildi.

General Chernyakhovsky’nin 2021 sonunda teslim edilmesi planlanıyor. Gemi, otomobil, kamyon ve tırların yanı sıra vagon da taşıyabilecek olan gemi LNG yakıtla çalışacak.

Serinin ilk gemisi olan “Marshal Rokossovsky” geçtiğimiz 2020 yılının Ağustos ayında denize indirilmişti.

General Chernyakhovsky sdlı suya indirme töreninde konuşan Kuzey Star Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay İmral, 2018 yılında Rusya Federasyonu tarafından 2 adet LNG tahrikli Ro-Ro gemisi inşa ihalesini tersane olarak üstlendiklerini ve proje kapsamında inşa edilen gemilerin başarılı şekilde denize indiğini söyledi.

Gemilerin gerek Türkiye’de gerekse Rusya’da inşa edilen türünün en büyük gemileri olduğunu dile getiren İmral, ‘’Serinin ilk gemisi olan Marshal Rokossovsky gemisini geçtiğimiz yıl ağustos ayında suya indirdik. Bugün kardeş gemisi olan General Chernyakhovsky’i suyla buluşturuyoruz. Birinci gemiyi kızağa koyduktan 12 ay sonra suya indirmiştik, bu gemiyi ise kızağa ilk bloğu koyduktan 7 ay gibi kısa bir sonra suyla buluşturuyoruz. Pandemi sürecinde büyük özveriyle çalışan ekibimize teşekkür ediyorum’’ dedi.

General Chernyakhovsky’nin 2021 sonunda teslim edilmesi planlanıyor.

General Chernyakhovsky’nin özellikleri:

Uzunluk: 200 metre
Genişlik: 27 metre
DWT: 11.057 ton
Hız: 16.5 mil
Mürettebat: 24


Bunları da beğenebilirsin