Denizcinin anasayfası

Lüks yatlar Tuzla’da buluşuyor

Uluslararası Boat Show Tuzla Fuarı kapılarını açmaya hazırlanıyor.

Uluslararası Boat Show Tuzla Fuarı, Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Ana Sponsorluğunda, 05 Ekim’de Viaport Marina’da 4.kez kapılarını açmaya hazırlanıyor.

İlk kez GİSBİR Boat Show Tuzla’da görücüye çıkacak olan, 2020 model tasarım tekneler, dünya ve Türkiye lansmanı yapılacak çok özel modeller ve son teknoloji ekipman ile aksesuarların yer alacağı fuarda, toplam değeri 600 Milyon TL’yi bulan 200’ün üzerinde tekne satışa çıkacak.

Türkiye’nin ihracat rekortmeni olan denizcilik sektörünün en büyük buluşmasında, fiyatları 60 Bin TL’den başlayan ekonomik tekneler de yer alacak. GİSBİR Boat Show Tuzla Fuarı’na bu yıl 15 bini yabancı olmak üzere toplam 60 bin ziyaretçi bekleniyor.

Gemi İnşa Sanayicileri Birliği GİSBİR’in ana sponsor olarak destek verdiği Uluslar arası Boat Show Tuzla, 5 Ekim’de Viaport Marina’da kapılarını açmaya hazırlanıyor. Boyları 5 Metre ile 50 Metre arasında değişen ve toplam değeri 600 Milyon TL’yi bulan 200’ün üzerinde tekne, yeni sahiplerini bulmak için GİSBİR Boat Show Tuzla’da görücüye çıkacak.

Ultra lüks mega yatlar, motor yatlar, katamaranlar, yelkenliler ve sürat tekneleri, denizde konfordan vazgeçemeyenlerle buluşacağı GİSBİR Boat Show Tuzla’da, düşük bütçeyle deniz keyfini yaşamak isteyenler için ekonomik tekneler de yer alacak. Ödüllü tasarımların yanı sıra Türkiye’de ilk kez sergilenecek “Lansman Tekneler” de GİSBİR Boat Show Tuzla’da yer alacak.

Ziyaretçilerine beğendikleri tekneleri hemen deniz üzerinde test etme ve deneme seyri yapma imkanı da sunulan GİSBİR Boat Show Tuzla 2018 Yılında 37 bin ziyaretçiyi 6 günde ağırladı, bu yıl 9 gün sürecek fuarda 30 dan fazla ülkeden ziyaretçi beklenirken 60.000 e yakın ziyaretçi hedeflenmektedir.

Satış hedefi 250 Milyon TL

Fiyatları 60 bin TL ile 25 Milyon TL arasında değişen 200’ün üzerinde teknenin sergileneceği GİSBİR Boat Show Tuzla’da bu yıl 250 Milyon TL’nin üzerinde satış hedefleniyor. Her yıl yüzde 20ye yakın bir oranda büyüme ivmesiyle yükselen sektörün en büyük buluşması olarak nitelendirilen GİSBİR Boat Show Tuzla Deniz Fuarı ziyaretçiye sezon sonunda bir sonraki sezona hazırlık için tüm sektör bileşenlerini aynı platformda bir araya getiriyor.

GİSBİR Boat Show Tuzla Deniz Fuarı’nda beğendiğiniz tekneyi test etmenin yanı sıra, bu yıl gerçekleştirilecek birbirinden çeşitli seminerler, kitap imza günleri, çeşitli paneller ve workshoplar ile fuar ziyaretçilerini farklı deneyimler bekliyor.

Fuar alanında ayrılan özel etkinlik alanın da çocukları da unutmayan GİSBİR Boat Show Tuzla. etkinlik havuzunda minik denizcilere yelken eğitimleri vererek, yelken sporunun keyfini yaşatacak. Uzaktan kumandalı tekne yarışları da küçük denizciler için GİSBİR Boat Show’ da düzenlenecek olan etkinliklerden bir tanesi.

Deniz üzerinde düzenlenen tek fuar

GİSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kıran fuar ile ilgili verdiği demeçte, Türkiye’nin gemi ve yat üretiminde ki başarısının altını çizerek, sektöre satış ve tanıtım anlamında ciddi katkılar sağlayan ve deniz üzerinde düzenlenen tek fuarı olan Boat Show Tuzla Fuarı’nı desteklediklerini söyledi. Tüm GİSBİR üyelerinin yer aldığı fuarda bu yıl yerli üreticiler de, 2020 tasarımlarını yat tutkunları ile buluşturarak dünyaca ünlü ithal markalarla birlikte boy gösterecekler.

Dünyaca ünlü tekne markaları, Türkiye’nin en önemli tekne üreticileri GİSBİR Boat Show Tuzla Deniz Fuarı için hazırlanıyor…

GİSBİR Boat Show Tuzla Deniz Fuarı’nda yer alacak Dünya ve Türkiye Lansman teknelerinden bazıları;

Top Leisure firması, 2018’de yılın teknesi seçilen Sun Odyssey 440 ve yılın teknesine aday gösterilmiş Sun Odyssey 490 modellerinin devamı olan Sun Odyssey 410 modelinin Türkiye lansmanını GİSBİR Boat Show Tuzla Deniz Fuarı’nda yapmaya hazırlanıyor. Jeanneau Yachts serisinden ödünç aldığı fikirler ve ferahlık ön planda tutularak uyarlanmış olup, güvertede veya iç mekanda arayacağınız konforu bu teknede bulacaksınız. Bu çok konuşulacak yeni gövde sayesinde teknenin stabilitesi ve performansı da oldukça artmıştır.

Turmarin, Fountaine Pajot Motor Yacht, MY 44 katamaran modelinin Türkiye lansmanını GİSBİR Boat Show Tuzla Deniz Fuarı’nda yapmaya hazırlanıyor. MY 44 gövdenin getirdiği tüm avantajları bütünüyle yansıtması, konforlu ve güvenli seyir performansı, 40% a varan düşük yakıt tüketimi ile dikkat çekici, 50 feet bir monohull gibi geniş ve ferah yaşam alanlarının olduğu ve bu tekneye özel geniş flybridge, panoramik salon camları ve master kabine bağımsız geçiş gibi bir çok özelliği bünyesinde bulunduran MY 44, deniz severlere 9 gün boyunca Viaport Marina, Tuzla’da ev sahipliği yapacak.

Etkinlikler de var

5 Ekim Cumartesi akşamı Tuzla Yelken ve Su Sporları Kulübü’nde Gentleman Dergisi ile birlikte gerçekleştirilecek olan “GİSBİR Boat Show Yacht Walk” gecesinde misafirler Dünya ve Türkiye lansmanı fuar teknelerinin yapacağı defile ile seçkin misafirlere keyifli bir gece sunacaklar.

D Marin Türkiye Operasyon Direktörü, Türkiye’de marinacılığın gelişimi, yurt içi ve yurtdışı marinaların farkları, marinalarda çevre uygulamaları konusunu ele alacak.

Mavi Vatan çerçevesinde, Türkiye’de Denizciliğin gelişmesi adına yapılması gerekenlerin konuşulacağı, Edhem Dirvana ve Cenk TEKKAYA moderatörlüğünde ki panelde Amiral Cem GÜRDENİZ deniz severlerle buluşacak.

Nissan Sailing Team’in oluşum sürecini ve zaferlerle dolu başarı öyküsünü paylaşmak üzere Nissan Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök GİSBİR Boat Show Tuzla Deniz Fuarı’nda olacak.

Marka işbirlikleri kuruluyor

Denizcilik sigortaları tarafında güçlü adıyla duymaya alıştığımız Türk P&I Sigorta GİSBİR Boat Show Tuzla Deniz Fuarı’nda yaka bağlarına adını yazdırdı. Bu fuar için VİA Fuarcılık ile birlikte marka işbirliğine giden Türk P&I Sigorta katılımcı ve ziyaretçiye denizcilik sigortalarını en doğru şekilde anlatmaya hazırlanıyor.

GİSBİR Boat Show Tuzla Fuarlarının En Büyük Marka Partnerlerinden ve Co Sponsorlarından olan TAV ile işbirliği bu fuarda da tüm gücüyle devam ediyor. TAV Passport & PrimeClass kart sahipleri GİSBİR Boat Show Tuzla Deniz Fuarı’nın VIP girişinden kartlarını göstererek, GİSBİR Boat Show Tuzla’nın ayrıcalıklı ve keyifli dünyasına giriş yapabiliyorlar.

Rakamlarla yatçılık sektörü

Türkiye’ de Yatçılık sektörünün Avrupa’da artan Pazar talebini, yoğun tanıtım çalışmaları, kaliteli ve ekonomik fiyatlı üretim ile ülke olarak yeniden arttırmaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Türkiye, uzun süredir mega yat üretiminde dünya da ilk beşteydi. Bir süredir, Avrupa pazarından Türk tersanelerine yönelik siparişler beklenenin altında seyrediyordu. Ancak, dinamik bir yapıya sahip olan Türkiye yat sektörü, krizlere göre yön almayı başararak 2019 yılının ilk çeyreğinde ilk beşteki yerini korumaya devam etmektedir.

Geçmiş yıllarda Avrupa’daki rakiplerimizin krizlerden bizden daha çok etkilenmesi Türk yatçılığının önünü açtı. Mega yat üretiminde zaten iyi, kaliteli ve uygun fiyatlı işçiliğimiz bizi diğer birçok ülkeden ayırıyor ancak seri üretim yapan tersanelerimizin sayısını artırmamız ve özellikli tekneler, farklı tekneler söz konusu olduğunda markalaşma yönünde oldukça hızlı ilerlememiz gerekiyor.

Türkiye’de mega yat siparişleri yükselişte

Türkiye tüm dünyada yat alıcılarının ilk tercihleri arasında yer alıyor. Tüketici profili son yıllarda değişmeye başladı. Avrupa’lı alıcılar, seri üretim, fabrikasyon ve 30 metre üstü teknelere yöneldi. Yine, Avrupa’nın yükselen yıldızı yelkenliler. Gerek rüzgarla da yol alabildiği için yakıt tasarrufu sağlayan gerekse denizci olduğunuzu hissettiren yelkenlileri en çok Avrupa’lılar tercih ediyor. Kişiye özel tasarım ve mega yat alıcılarının Rusya, Ukrayna, Türki Cumhuriyetleri ve Ortadoğu’da yoğunlaştığını görüyoruz. Son 5 yılın en önemli sürprizlerinden biri de Afrika ülkeleri. Henüz 20-30 adeti geçmese de Afrika ülkelerinden alıcıların da mega yat ve kişiye özel tasarım tekne siparişlerinde Türk yatçılarını tercih etmesi bu pazarın da ileride önemli olacağının işaretlerini veriyor.

Türkiye’de yatçılık sektörü 2018 ile 2019 yılları arasında Gemi ve Yat İhracatında Ağustos verilerine baktığımızda %12 ila 15 arasında bir büyüme görülmektedir. 2018 yılı Ağustos ayında 95 Milyon USD olan Gemi ve Yat ihracat rakamımız 2019 yılı Ağustos ayında 109 Milyon USD’a ulaşmıştır. 109 Milyon USD ihracatın 52 Milyon USD’ı ise Norveç’e ihraç edilmiş olup, Norveç’e yapmış olduğumuz ihracat her yıl biraz daha artmaktadır.

RAKAMLARLA GİSBİR BOAT SHOW TUZLA

Fuar Alanı : VIAPORT Marina, Tuzla
Tarih : 05-13 Ekim 2019
Ziyaret Saatleri : 10:00 – 19:00
Beklenen Ziyaretçi : 60.000 +
Katılımcı Firma Adedi : 200 +
Sergilenecek Tekne Adedi : 200 +
Sergilenecek Marka Adedi : 400 +

Sergilenecek Ürünler : Motoryat, yelkenli, sürat teknesi, lansman ve sıfır tekneler, catamaran, deniz ekipmanları, charter firmaları, hybrid tekneler ve teknolojiler, deniz motosikleti, motorlar, bot, sektör dergileri, tekstil ürünleri.


Bunları da beğenebilirsin