Denizcinin anasayfası

Marmara depremi için korkutan açıklama!

Prof. Dr. Naci Görür Ege Denizi’nde meydana gelen 5.3’lük depremin Marmara’yı etkileyebileceğini söyledi.

Ege Denizi’nde meydana gelen 5,4’lük depremin Marmara’yı etkileyebileceğini söyleyen Prof. Dr. Naci Görür, “Yunanistan’da olan depremde faydan açığa çıkan dalgalar Marmara’ya doğru gelip stres değişimine neden olur. Bu stres değişimi ise Marmara’da deprem olmayı kolaylaştırıyor. Bir anlamda bardağı taşıran son damla gibi” dedi.

Türkiye’nin olduğu bölgede son günlerde art arda depremler yaşanmaya başladı. Yunanistan Halkidiki Yarımadasında 5,4’lük depremi Marmara bölgesi için değerlendiren yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür şunları söyledi:

” Geçtiğimiz günlerde Yunanistan’da olan deprem 5, 4 büyüklüğünde oldu. Bu deprem orta derecede bir depremdi. Fakat depremin olduğu yer bizim 1999 depremlerinin olduğu Kuzey Anadolu Fay Zonu içerisinde yer alıyor. Yani deprem ana karaya yakın ama Kuzey Ege çukurluğu içinde oldu. Bu çukurluk Yunanistan’dan başlar Ganos fayına kadar devam eder. Oradan da Marmara’ya girer. Dolayısıyla Yunanistan’da depremi Kuzey Anadolu fayının en batı ucunda oldu. Bu durum bizler için önemli çünkü biz Marmara’da da bir deprem bekliyoruz. Bu deprem de Marmara’ya yakın.”

Aynı fay hattı üzerinde

Prof. Dr. Görür, sözlerine şu şekilde devam etti: “Yunanistan’da olan deprem aynı fay zonu içinde olduğu için o faydan açığa çıkan dalgalar Marmara’ya doğru gelip stres değişimine neden olur. Bu stres değişimi ise Marmara’da deprem olmasını kolaylaştırıyor. Bir anlamda bardağı taşıran son damla gibi. Örneğin, Marmara’da 12 Ağustos 1999 depremi olduktan 3 ay sonra Yunanistan’da 6 üzerinde bir deprem oldu ve Yunanistan’da çok sayıda insan öldü. Geçtiğimiz günlerde Yunanistan’da olan depremse 1999 yılında Marmara’da olan depremin meydana geldiği fay hattı üzerinde oldu.”


Bunları da beğenebilirsin