Denizcinin anasayfası

Mavi Vatan’ın Zeybekleri

Kıbrıs Türk Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma’ya ait Söndüren-10 römorkörünün Türkiye’de yapılan yenileme ve modernizasyon çalışmaları tamamlandı. Geminin teslimi için düzenlenen törende Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, Kıyı Emniyeti Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dursun Ünüvar ile KKTC İstanbul Başkonsolosluğu’ndan Konsolos Çağrı Kalfaoğlu ve İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran hazır bulundu.

Bakan Yardımcısı Selim Dursun, devletlerin denizlerdeki kaynaklara ulaşma ve yararlanma amacıyla mücadele içinde olduklarını dile getirerek şunları söyledi :

“Doğu Akdeniz havzasındaki egemenliğimizden ve uluslararası hukukla meşruiyete dayanan deniz yetki alanlarındaki hak ve çıkarlarımızı tesis edebilecek ve koruyabilecek kudret ve imkana bugün her zamankinden daha çok sahibiz. Nitelikli araştırma gemileri filosu ve bu filoya destek olan güçlü donanmamızla Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon ve diğer deniz kaynaklarının tespiti noktasında çok önemli atılımlar ve kazanımlar sağladık”

Türkiye ve KKTC bayrakları Doğu Akdeniz’de dalgalanmaya devam edecek

Deniz yetki alanlarında deniz, seyir, can, mal ve çevre emniyeti anlamında önemli sorumlulukları bulunduğunu aktaran Dursun, “Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde deniz ve hava araçları kazalarında arama kurtarma yönetmeliğimiz yayınlanmış olup, deniz yetki alanlarımız dahilindeki Türk arama kurtarma sahası Doğu Akdeniz’deki kıta sahanlığımızı da kapsayacak şekilde genişletildi. Diğer bir ifadeyle arama kurtarma sorumluluk sahamızı yaklaşık iki katına çıkardık.” ifadelerini kullandı.

Dursun, Doğu Akdeniz’deki deniz emniyetinin artırılmasına yönelik Kıbrıs Türk Kıyı Emniyeti bünyesinde gemi trafik hizmetleri merkezinin kurulması amacıyla çalışmaları başlattıklarını belirterek, bu çalışmayla Doğu Akdeniz’deki gemi trafik izleme alanlarının da genişleyeceğini bildirdi.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Ünüvar ise Kıbrıs Türk Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma’nın mevcut römorkörlerinin yenilenmesi kapsamında modernize edilen Özgür ve Söndüren-10’un tesliminin kendilerini memnun ettiğini dile getirerek, çalışmada emeği geçenlere teşekkür etti.

Manevi değeri yüksek

İlk törende bir konuşma yapan UZMAR Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Noyan Altuğ Söndüren-10 projesinin kendileri için manevi anlamının çok büyük olduğunu belirterek, “Beybabamız Altay Altuğ’un denizden aldığını denize verme felsefesini şiar edinmiş olan UZMAR tersanemiz, devletimiz sayesinde pek çok ülkeye römorkör ihraç ediyor. Dünya’nın 22 ülkesinde Türk yapımı UZMAR römorkörleri limanlarda açık denizlerde deniz emniyeti hizmeti veriyorlar ve deniz güvenliğine destek sağlıyorlar” dedi.

Devletimizin hizmetindeyiz

Türkiye’nin en önemli limanlarında UZMAR olarak kılavuzluk ve römorkörcülük hizmetleri veren bir kurul olduklarını hatırlatan Altuğ, “Kılavuzluk ve römorkörcülük hizmetlerinde çeyrek asrı geçen hizmet geçmişimiz bulunuyor. Bu hizmetlerde devletimiz bize son dönemde yeni sahalarda görevlendirmeler vererek bu çalışmalarımızdan dolayı takdir edildiğimizi göstermiştir” diye konuştu.

Söndüren-10 Doğu Akdeniz’de çalışacak

Altuğ şunları söyledi :

“Bu proje bize apayrı gurur veren bir proje oldu. Devletimize, devlet büyüklerimize, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bu en büyük ve en güçlü römorkörünü yenileme ve modernizasyon görevini UZMAR tersanesi olarak bizi tercih ettiklerinden dolayı şükranlarımı sunmak isterim. Bu güvenden ötürü gururluyuz. Tersane olarak seferber olduk. Bu görevi en iyi şekilde layıkıyla yapmak için maddi ve manevi tüm imkanlarımızı söndüren 10 gemimiz bir an önce Doğu Akdeniz’deki misyonuna başlasın diye bu projeye yönlendirdik.”

Tören başlamadan önce sergilenen Zeybek oyununa atıfta bulunan Altuğ, “Römorkörlerimiz tören sonu bir gösteri yapacaklar. O zaman onlara neden Mavi Vatanın Zeybekleri dediğimizi görsel olarak daha iyi anlayacağız” dedi.


Bunları da beğenebilirsin