Denizcinin anasayfası

Meteksan ULAQ ile IDEAS 2022 Fuarı’nda

Meteksan Savunma ve Ares Tersanesi tarafından geliştirilen ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA) Ailesi IDEAS 2022 Fuarı’nda tanıtılacak.

Savunma sanayi sektöründe özellikle Asya ülkelerinin Silahlı Kuvvetleri ile buluşma noktası haline gelen IDEAS 2022 Fuarı, bu sene Pakistan’ın Karaçi şehrinde 15-18 Kasım 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Meteksan Savunma da fuara geliştirdiği ürünler ile katılacak. Fuarda sergilenecek ürünler arasında ilk kez ihracatı Pakistan’a gerçekleştirilen YAKAMOS 2020 Karinaya Monteli Sonar Sistemi de yer alıyor.

Meteksan Savunma, fuarda şu ürünlerini sergileyecek:

YAKAMOS 2020 Karinaya Monteli Sonar Sistemi

ULAQ İnsansız Deniz Aracı Ailesi

MILSAR İHA SAR/MTI Radarı

KAPAN Dron Savunma Sistemi

NAZAR Lazer Elektronik Harp Sistemi

PELIKAN RF Güdümlü Mermi Simülatörü

Retinar PTR Çevre Gözetleme Radarı

MERT Taşınabilir Elektronik Taarruz Sistemi

MERTER Sırt Tipi Taktik Saha Elektronik Taarruz Sistemi

Denizaltı Sonar Sistemleri

Taktik Data Link Sistemi

Füze ve İnsansız Hava Aracı Alt Sistemleri

İlk kez sergilenecek ürünler

Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Kerem Alparslan, fuar ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Milli gururumuz MILGEM Korvetlerimizin milli sonarı YAKAMOS’un daha da geliştirilmiş versiyonu olan YAKAMOS 2020 Karinaya Monteli Sonar Sistemimizin bildiğiniz üzere ilk kez ihracatını Pakistan’a gerçekleştirmiştik. Çok yakında Pakistan MILGEM Korvetleri ile görev yapmaya başlayacak olan YAKAMOS 2020’nin başarısının şirketimiz ve ülkemiz adına büyük önem taşıdığına inanıyorum. IDEAS 2022 Fuarı ile birlikte MERT ve MERTER ürünlerimizi de ilk kez bir yurtdışı fuarda sergilemiş olacağız. Meteksan Savunma olarak Elektronik Harp konusunda çok önemli çalışmalar yürütüyoruz. Bu çalışmalarımızın ilk meyvesi olan MERTER’in yakın zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesini bekliyoruz. Özellikle yakın dönemde dünyada yaşanan çatışmalar bizlere Elektronik Harp konusunun tüm ülkeler için ne kadar kritik olduğunu bir kez daha gösterdi. Bu sebeple IDEAS fuarında özellikle MERT ve MERTER’in heyetlerin ilgisini çekeceğine inanıyorum.”

Ayrıca fuarda sergilenecek İnsansız Hava Aracı ve füze alt sistemlerinin önemini de vurgulayan Alparslan sözlerini şöyle sürdürdü: “Son olarak da yine IDEAS 2022 Fuarı’nda sergileyeceğimiz İnsansız Hava Aracı ve füze alt sistemlerinin de çok kritik konular arasında yer aldığını söyleyebilirim. Bu platformlar nitelikleri nedeniyle hem bir ürün olarak hem de alt sistemleri ile beraber, kritik teknolojiler arasında yer alıyor. Birçok ülke, bu kritik teknolojileri, başka ülkelerle paylaşmıyor ya da çok sıkı kurallar ve kısıtlamalar çerçevesinde paylaşıyor. Meteksan Savunma, farklı olarak tamamen yerli ve milli olarak geliştirdiği bu çözümlerin, dost ve müttefik ülkelerin platformlarında kullanımı için stratejik iş birliklerine dayanan ve paylaşımcı bir politika ile hareket ediyor.”


Bunları da beğenebilirsin