Denizcinin anasayfası

Mürettebat değişiminde Dış İşleri devreye girmeli

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) 6. Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısı, Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran başkanlığında gerçekleştirildi.

İnternet ortamında gerçekleştirilen toplantıya katılan Türk Uzak Yol Gemi Kaptanları Derneği (TÜRKKAPDER) Yönetim Kurulu Başkanı Kapt. Arif Bostan, pandemi sürecinde uzak yol kaptanlarının yaşadığı sorunları ve çözüm yollarını anlattı.

Mürettebat değişimi sorunu

Pandemiden dolayı uluslararası sularda mürettebat değişiminde ciddi sıkıntılar yaşandığını belirten Kapt. Bostan, kontratların şu an için 11 aya kadar uzamak zorunda kaldığına dikkat çekti.

Bir ay önce yaşanan bir olayda mürettebat Singapur’da gemiden ayrılacak iken armatör firmanın bunu yapamayacağını bildirmesi üzerine gerginlik yaşandığını, sonunda Türk konsolosluğunun devreye girmesi sonucu PCR testi yapılarak değişimin ancak gerçekleştirilebildiğinin altını çizdi.

Liman cüzdanı sorunu

Kapt. Arif Bostan, mürettebat değişimi sıkıntısının artaracak devam edeceğini öngördüklerini belirterek Dışişleri Bakanlığı üzerinden büyükelçilikler ve konsolosluklar aracılığıyla sorunun çözülebileceğini söyledi.

İkinci bir sorun olarak pandemi süreciyle beraber online gerçekleştirilen liman cüzdanı yenileme işlemi sırasında en ufak bir hata yapıldığı zaman sistemin düzeltme için tekrar giriş yapılabilmesi için en az 10 gün beklettiğini belirten Kapt. Bostan bu sürenin de kısaltılmasını istedi.

Bu insanlar turist değiller

Bunun üzerine DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran da Denizcilik Genel Müdürlüğü’nün IMO nezdinde girişimde bulunmasının yerinde olacağını belirterek, “Kontratlar 11 aylara varıyor. Bu insanlar turist değiller. Keyiflerine göre değişim yapmıyorlar. Belli bir çalışmanın sonuna geldikleri için değişim yapıyorlar” dedi.

Şartlar herkes için zor

Türk Armatörler Birliği (TAB) Başkan Yardımcısı Cihan Ergenç ise uzun süredir personel değişikliğinin gündemlerinde olduğunu belirterek, “Tüm sektörle sürekli diyalog halindeyiz. Şartlar herkes için zor. Hem müsteşarlık hem Dış İşleri Bakanlığı’na hem de yabancı konsolosluklara lojistiğin pandemide ne kadar önemli olduğuna dair yazılar gönderdik. Personel değişikliği ile ilgili yardım istedik. Talepler devam ediyor ama birçok yerde zorluklara rağmen personel değiştirilebiliyor. Elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Ancak yerel otoritelerle çözülüyor

Ekim 2020’de Denizcilik Genel Müdürlüğü Müdür Yardımcılığı’na atanan iki isimden birisi olan Yılmaz Taşçı ise pandemi sırasında IMO’nun gemi personelini “kilit personel” ilan etmesine rağmen uygulamada bunun pek gerçekleşmediğini söyledi. Kapt. Arif Bostan’ın aktardığı sorun ve çözümü için Dış İşleri Bakanlığı ile görüşeceklerini belirten Taşçı, “En azından konsoloslukları taleplendirmelerini isteyeceğiz. Çünkü bu sorunların oradaki yerel otoriteler ile görüşülerek çözülmesi gerekiyor. Biz buradan yapamadığımızda da konsolosluklar orada çözüyorlar” dedi. Taşçı, Kapt. Bostan’ın liman cüzdanlarıyla ilgili anlattığı sorunla ilgili olarak da, “Bir kural olabileceğini sanmıyorum ama teknik bir konu olabilir. İlgili arkadaşlara aktaracağım” dedi.


Bunları da beğenebilirsin