Denizcinin anasayfası

Şile’de karaya oturan gemide ki tüm mürettebat kurtarıldı (VİDEOLU HABER)

Şile’deki Sahilköy Karaburun açıklarında makine arızası yaşayan Comoros Adaları bandıralı Natalia isimli kargo gemisi, aşırı rüzgar nedeniyle sürüklenerek karaya oturmuştu.

Varagele denilen sistemle kurtarılmaya başlayan mürettebatın tamamı gemiden alınarak karaya çıkarıldı.

Ne Olmuştu?

Komor bandıralı, 3 bin tonluk MV Nataly adını taşıyan kuru yük gemisi Şile’de gece saatlerinde şiddeti fırtına nedeniyle karaya oturdu.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, kaptan dahil 11 Azerbaycanlı, 3 Türk, 2 Hintli ve bir Suriyeli mürettebatı bulunan ve makinesi de arıza veren gemiyi kurtarma çalışmalarına başlandığını bildirdi.

118 metre uzunluğundaki 3 bin ton dökme soda yüklü genel kargo gemisi MV-Natalia İstanbul Boğazı’na girerek Marmara denize açılmak isterken fırtınaya yakalandı. Gece saat 04.00’den itibaren yaklaşık 7 saat fırtınayla mücadele ettiği ve geminin makine arızası nedeniyle harekat edemediği öğrenildi.

Karadeniz limanlarından birinden aldığı 3 bin ton dökme sodayı İstanbul Boğazı’ndan geçirmek için hareket eden MV- Natalia gece 04.00 sıralarında fırtınaya yakalandı.

16 mürettebatı 118 metre uzunluğundaki genel kargo gemisi güverteye ulaşan dalgalar nedeniyle ilerleyemedi.

İstanbul Boğazı’na girebilmek için yoğun çaba sarf eden geminin makineleri yaklaşık yarım saat sonra arıza yaptı. Makineleri çalışmayan gemi karaya hızla sürüklenirken Şile’deki Karaburun Feneri yakınlarına demir atarak durabildi.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne bağlı kurtarma gemileri MV- Natalia müdahale ederken makine arızasının giderildiği öğrenildi. 6.30 sıralarında makinelerini çalıştırabilen çıpa (demir) alarak tekrar İstanbul Boğazı’na doğru yola çıkarken, yine yüksel dalga ve şiddetli rüzgar nedeniyle ilerleyemedi.

Gemi, 09.00 sıralarında kıç(arka) tarafından kayalıklarına oturdu. Kıyı Emniyet’ine bağlı kurtarma ekipleri bu kez mürettebatı kurtarmak için harekete geçti.

Komor bandıralı 3 bin tonluk kuru yük gemisi MV-Natalia’yı kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Şu ana kadar 16 kişiden 9’u halatlar üzerinden gönderilen sepetle kurtarıldı.

Şile’de karaya oturan gemi ile ilgili valilikten açıklama

Şile’de karaya oturan gemi ile ilgili İstanbul Valiliği açıklama yaptı.

Açıklamada, “16 mürettebatı bulunan gemide can kaybı bulunmayıp, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ekiplerince kurtarma çalışmaları devam etmektedir” denildi.

Şile’de Karaburun mevkiinde, Comoros (Komor Adaları) bandralı Natalia isimli kuru yük gemisinin karaya oturması ile ilgili İstanbul Valiliği açıklama yaptı. Açıklamada,

“Şile ilçesi Karaburun mevkiinde, Comoros (Komor Adaları) Bandralı NATALIA isimli kuru yük gemisinin karaya oturduğu anlaşılmıştır.

16 mürettebatı bulunan gemide can kaybı bulunmayıp, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ekiplerince kurtarma çalışmaları devam etmektedir” denildi.

İTÜ Denizcilik Fakültesi mezunu, Gemi İnşaa ve Makine Yüksek Mühendisi Sabri Gökhan, geminin karaya oturmasını ve nasıl kurtarılacağı NTV’ye anlattı.


Bunları da beğenebilirsin