Denizcinin anasayfası

Pakistan MİLGEM’i için ilk adım

Türkiye ile Pakistan arasında imzalanan PN MİLGEM kapsamında inşa edilecek olan dört korvetten ilkinin gemi omurganın kızağa konulması töreni İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda gerçekleştirildi.

Törende ASFAT Genel Müdürü Esad Akgün, TGM Genel Müdürü Emre Dinçer, İstanbul Tersane Komutanı Tuğamiral Recep Erdinç Yetkin ve Pakistan CNO Türkiye’den Amiral Syed Rizwan Khalid hazır bulunurken, gemi inşa geleneklerine göre blok altına anı parası yerleştirildi.

Eylül 2018’de Pakistan’da imzalanan sözleşmeye göre Türkiye Pakistan için dört MİLGEM inşa edecek. Türk Loydu klaslı olacak gemilerden ikisi İstanbul Tersane Komutanlığı’nda, ikisi de Pakistan Karaçi’de inşa edilecek. İlk etapta İstanbul ve Karaçi’de inşa edilecek korvetler 2023’te Pakistan Deniz Kuvvetleri envanterine katılacak. Diğer 2 gemi ise 2024’te envantere girecek. Üretim süreci ilk gemide 54 ay, ikinci gemide 60 ay, üçüncü gemide 66 ay, son gemide ise 72 ay sürecek.

99,56 metre uzunluğunda ve 14,42 metre genişliğindeki gemilerin maksimum hızı 26 knot olacak. Gemiler 15 gün aralıksız suda kalabilecek.

Savaşlarda aktif rol alabilme, istihbarat toplama, izleme ve arama-kurtarma gibi kabiliyetleri bulunan MİLGEM tipi korvetlerin mühendislik bilgilerinin paylaşımı ile mühendis eğitimi de anlaşmaya dahil edildi.


Bunları da beğenebilirsin