Denizcinin anasayfası

Polattimur, en yüksek cezayı açıkladı

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Meclis Salonu’nda “Deniz Kirliliği Cezaları Konferansı”nda konuşan İBB Deniz Hizmetleri Avrupa Yakası Deniz Denetim Şefi Fatih Polattimur, yeni çevre kanununda 4 kategoride cezai işlem uygulandığını belirterek, “Cezalarda önceki dönemlere göre büyük bir katsayı artışı söz konusu. Türkiye’de uygulanmış en yüksek ceza petrol türevi gemiye Aralık ayında kesilen 2 milyon 700 bin TL’lik ceza” dedi.

Sunumunda, İBB Deniz Hizmetleri Müdürlüğü tarafından yapılan Gemi Kaynaklı Deniz Kirliliği Denetimleri, Mavi Kart ve ATF formları ve Aralık 2018 içerisinde yayımlanarak yürürlüğe giren 2872 sayılı Çevre Kanunu’nda yapılan değişiklikler hakkında bilgi veren Polattimur, şunları söyledi, “2018 yılında denizlerden 4.609 metreküp atık çıkarttık. Deniz yüzeyi ve kayalıklardan da temizlik çalışmaları yapıyoruz. Yaz aylarında 16 adet plaj temizlik aracılığıyla İstanbul’daki plajlarımızı temizliyoruz. Haliç ve Marmara Denizi’ne dökülen dere ağızlarında dip tarama temizliği çalışmalarımız var” diye konuştu.

14 gemi ile 24 saat atık alımı

Gemilerde atık alım hizmeti verdiklerini hatırlatan Polattimur, “Bu çalışmalar deniz kirliliğinin önlenmesi açısından çok önemli. 14 adet lisanslı gemi ile 24 saat boyunca MARPOL 7,78 kapsamında gemilerden atık alımı yapıyoruz. Toplanan atıklar Haydarpaşa’daki atık kabul tesisinde işlemlerden geçiriliyor” dedi.

Uygulanmış en yüksek ceza 2 milyon 700 bin TL

Polattimur şunları söyledi :

“Tuzla’da yeni atık kabul tesisi inşaası için projelendirme çalışması yapılıyor. İstanbul Boğazı ve Kıyılardan 5 mil açığa kadar olan bölgelerde denetim yetkisi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde. 2 adet uçak ve drone ile havadan denetim yapıyoruz. Denizden üç adet bot ile 7/24 ve kıyılara yerleştirilen kameralar ile de denetim yapıyoruz. 2018 yılında 87 adet deniz aracına 5 milyon 710 bin ceza kesildi. Kirlilik ihlali tespit edilmesi durumunda deşarj noktasından iki adet numune alınıyor, temiz denizden ve kirlenen denizden iki adet numune alınarak laboratuvara gönderiliyor. Numune sonuçları kirli çıktığı takdirde cezai işlem uygulanıyor. İstanbul’daki marinalarda ‘Mavi Kart’ sistemine geçildi. Yeni Çevre Kanunu’nda yeni cezalara göre 4 kategoride cezai işlem uygulanıyor. Cezalarda önceki dönemlere göre büyük bir katsayı artışı söz konusu. Türkiye’de uygulanmış en yüksek ceza petrol türevi gemiye Aralık ayında kesilen 2 milyon 700 bin TL’lik ceza”


Bunları da beğenebilirsin