Denizcinin anasayfası

Prof. Dr. İlhan Akın‘ı uğurladık

YDO camiasının Denizcilik Hukuku dersinden tanıdığı Prof. Dr. İlhan Akın'ı son yolcuğuna uğurladık.

1972 – 1980 ve 1986 – 1994 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi dekanlığı görevini üstlenen Prof. Dr. İlhan Akın’ın cenazesi Zincirlikuyu Camii’nde öğle namazına müteakip Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Prof. Dr. İlhan Akın, 1970’li yıllarda Yüksek Denizcilik Okulu’nda (YDO) Denizcilik Hukuku dersini vermişti.

Denizcilik Dergisi olarak Prof. Dr. İlhan Akın’a Allah’tan rahmet, ailesine ve camiamıza baş sağlığı diliyoruz.

Delmar Safety

Prof. Dr. İlhan Akın kimdir?

İzmir’de 1927’de doğan Prof. Dr. İlhan Akın, Gazeteci Bedii Faik’in kardeşi ve Nobel ödüllü Türk yazar Orhan Pamuk’un halası olan Gönül (Pamuk) Akın’ın eşidir.

1950 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘nden mezun olan Akın, doktorasını yapmak üzere Paris’e gitmiş; Paris Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde, Institut des Hautes Etudes Internationales (Uluslararası Yüksek Araştırmalar Enstitüsü)’nde doktorasını tamamlamıştır.

Türkiye’ye 1954 yılında dönerek İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Devletler Umumi Hukuku ve Amme (Kamu) Hukuku kürsülerinde akademisyen olarak göreve başlayan Prof. Dr. İlhan Akın 1959 yılında doçent ve 1966 yılında profesör olmuş, 1972 yılında Profesörler Kurulu tarafından dekanlığa seçilmiştir.

1980 yılına kadar 3 defa aynı göreve seçilerek aralıksız biçimde bu görevi sürdüren Akın, 1986 yılında Hukuk Fakültesi’ne yeniden dekan seçilmiş ve sekiz yıl daha dekanlık görevini yürütmüştür.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde toplamda 16 yıl dekanlık yapan Akın, 1946 yılında girdiği Hukuk Fakültesi’ne, emekli olduğu 1994 yılına kadar öğretim üyesi ve yönetici olarak 42 yıl hizmet vermiştir.

Sivil Toplum Çalışmaları ve Üstlendiği Görevler Prof. Dr. İlhan Akın, 1993-1995 yıllarında Yüksek Öğretim Kurulu Denetleme Kurulu üyeliği ve Cumhurbaşkanlığı kontenjanından YÖK Genel Kurul üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Üyeliği ve Tayfun Akgüner döneminde TRT Yönetim Kurulu üyeliği görevini yürüten Akın, eski adı Türk Seyyahin Cemiyeti ve adı sonradan Türkiye Turing Kulübü (Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu-T. T. O. K.) olan dernekte, 1975-1976 yıllarında faal olarak çalışmalarda bulunmuştur.

Beşiktaş Jimnastik Kulübü Divan Kurulu üyeliği ve Vedat Ardahan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini de üstlenen Akın, 1980-1984 yılları arasında Türkiye futbol Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi olarak çalışmıştır.

Akın’ın iki çocuğu ve iki torunu bulunuyor.

Akademik Çalışmaları ve Eserleri

Prof. Dr. İlhan Akın, 1960’lı yıllarda, Türkiye’de ilk kez temel hak ve özgürlükler disiplinine ait dersler vermeye başlamış ve bu alanda daha sonraki gelişmelerin öncüsü olmuş; 1980’li yılların sonunda Uluslararası İnsan Hakları Hukuku’nun müfredata girmesini sağlamıştır.

“Kamu Hukuku- Devlet Doktrinleri-Temel Hak ve Özgürlükler” isimli eseri Hukuk Fakültelerinde Genel Kamu Hukuku dersi kapsamında ders kitabı olarak okutulmaktadır. Genel Kamu Hukuku’nun yapı taşlarından olan bu eser, Türkiye’de devlet doktrinleri ve insan hakları anlayışının gelişmesine kaynaklık etmiştir.


Bunları da beğenebilirsin