Denizcinin anasayfası

Rus oligarkların yatlarına Türk bayrağı

Rus iş insanları yat ve uçaklarındaki bayrakları Türk bayrakları ile değiştirip serbest seyahat hakkı elde etmek istiyor.

Rusya Ukrayna savaşı özellikle Rus Oligarkları Türkiye’ye yönlendirdi. Rus iş insanları ise yat ve uçaklarındaki bayrakları Türk bayrakları ile değiştirip serbest seyahat hakkı elde etmek istiyor. Odatv’nin haberine göre ancak bu, Türkiye’deki yasal düzenlemelerden ötürü mümkün görünmüyor.  Uluslararası Hukuk uzmanı avukat Gökmen Başpınar oluşan bu durumu değerlendirdi.

Avrupa ve Amerika başta olmak üzere birçok ülke, yaptırımlar çerçevesinde hava sahaları ile denizlerini Rus bayraklı gemi ve uçaklara kapattı. Rusya dışında yaşayan ve faaliyet gösteren birçok Rus iş insanı bu durumdan ötürü seyahat dahi edemez duruma geldi. Roman Abramoviç gibi birçok Rus iş insanı, sahip oldukları uçak ve yatlarının bayrağından ötürü bu araçlarını kullanamıyor.

Türkiye istisna kaldı

Türkiye ise Rusya’ya bu şekilde yaptırım uygulamıyor ve ülkemizin Ukrayna – Rusya savaşında seyrettiği dış politikalardaki başarısından ötürü, bu duruma Batı bloğu menfi yönde tepki de veremiyor.

Özellikle yat ve uçaklarının bayraklarını bir başka ülkenin bayrağı ile değiştirmek isteyebilecek ve hatta isteyen birçok Rus iş insanının, Türkiye’nin mevcut konjonktürdeki özel konumuna dikkatlerini yöneltmiş durumda.

Ancak, mevcut yasal düzenlemelerimiz şu an bu şekilde bir bayrak değişikliğine izin vermiyor. Özellikle uçakların Türk Bayrağı taşıması konusunda, Türk vatandaşı olmayan kişilerin uçaklarının Türk Sivil Havacılık Kanunu kapsamında Türkiye’de tescili mümkün değil.

Uluslararası Hukuk uzmanı Gökmen Başpınar, mevcut yasaların Rus iş insanlarının uçak ve yatlarına Türk bayrağı takmalarına engel olduğunun altını çizerek, “Yatlar özelinde Türk Uluslararası Gemi Sicili ve ilgili Yönetmelik ile Tebliğler, yurtdışından gelecek yatların sahiplerinin Türkiye’de ikamet ediyor olması gerekliliğini ve getirilecek geminin en az Ocak 2017’den beri mevcut sahibinde olması gerekliliğini düzenliyor. Yine bu şartları sağlayacak kişilerin yatlarının tescil edilebilmesi için, bu yatların 300 groston ağırlığından büyük olması gerekli, ki bu boyut, 30 metre üzerinde yatlar için bile yüksek bir tonaja tekabül ediyor.” dedi.

“Türkiye büyük vergi geliri elde edebilir’’

Mevcut mevzuata istinaden Rus iş insanlarının şu aşamada uçaklarını yahut yatlarını Türkiye’de tescil ettirmesi ve Türk Bayrağı çekmesi pratik olarak mümkün gözükmediğine işaret eden avukat Gökmen Başpınar, “Oysaki, Türkiye, içinde bulunduğu özel pozisyon itibariyle, bu uçak ve yatları tescil edip, Türk Bayrağına tabi kılarak büyük vergi geliri kazabilir, yüksek miktarda dövizi, herhangi bir risk veya maliyet olmaksızın ülke içerisine çekebilir. Kaldı ki, 250 bin Dolar ile gayrimenkul sektörüne yapılan bir yatırım ile vatandaşlık yolunu açan bir mevzuatımız varken, yüksek döviz getirisi olabilecek yabancıların yat ve gemilerinin sadece Türk Bayrağı’na tabi kılınması ile kazanılabilecek dövizden mahrum kalınmasına yol açan ilgili mevzuatta ivedilikle değişikliğe gidilmesi gerekli” dedi.

Mevzuat değişikliğinin şart olduğunu öne süren avukat Gökmen Başpınar, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye’ye tabi kılınacak yat ve uçakların gerek liman/hangar kullanım bedelleri, gerek işletme giderleri, bakım, onarım, yedek parça ve sair her türlü işlemleri, yine kullanacakları yakıtlar, Türkiye için önemli bir gelir kaynağı arz edebilir. Bundan ötürü gerekli mevzuat değişikliklerinin yapılması ve Türkiye’nin bu gelir şansını yitirmemesinin sağlanması gerekmekte”


Bunları da beğenebilirsin